Publikuar me datën: Thu, Nov 4th, 2010

Mustafa gati për kandidim, Sejdiu hamendet

Prishtinë, 4 nëntor – Isa Mustafa duket se përfundimisht është gati për t’u kandiduar për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Burimet e “Kohës Ditore” thonë se gjasat janë që të enjten të bëhet zyrtare kandidatura e Isa Mustafës për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës.
Sipas burimeve nga LDK-ja, të mërkurën, gjatë ditës janë zhvilluar takime intensive në lidhje me çështjen, në të cilat personalitete nga partia kanë bartur mesazhin te kreu aktual, Fatmir Sejdiu, se vullneti dominues në
radhët e partisë, nëpër degë dhe anëtarësi është që kryesimi të kalojë te kryetari aktual i Prishtinës, Mustafa. Ende mbetet e paqartë nëse kandidimi i Mustafës nënkupton edhe moskandidimin e Fatmir Sejdiut.
Në të kaluarën, vetë Mustafa ka lënë të nënkuptohet se ai është i gatshëm të kandidohet vetëm nëse Sejdiu nuk është në garë, ndërsa burime të afërta me Mustafën i kanë thënë gazetës se kreu i Prishtinës vazhdimisht ka dëshiruar që Sejdiu të largohet nga posti me vullnet, dhe jo nën presion.
Megjithatë, Sejdiu vazhdon të mbetet kandidat i mundshëm, aq më tepër se burime të afërta me të pohojnë se nuk ka një marrëveshje që ai të mos jetë në garë për kryetar të LDK-së, të dielën.
Të njëjtat burime thonë se disa struktura brendapartiake, që kanë qenë në pushtet gjatë këtij mandati, insistojnë që Sejdiu të mos heq dorë nga kandidimi.
Vetë Fatmir Sejdiu nuk e ka përjashtuar kandidaturën edhe për një mandat, por këtë ka thënë se do ta qartësojë të dielën.
“E diela do të jetë ditë e rëndësishme e vendimeve për Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe për të ardhmen e saj dhe aty do të jetë përzgjedhja e njerëzve që ata mendojnë se do të udhëheqin më së miri Lidhjen Demokratike të Kosovës pa e nënkuptuar asnjëherë se cili është më i miri mes të mirëve”, ka thënë Sejdiu, të mërkurën, pas mbledhjes së Kryesisë së LDK-së, kur u mor vendimi që Kuvendi VII zgjedhor i kësaj partie të mbahet të dielën, më 7 nëntor.
Ky i miri në mesin e më të mirëve për Ali Lajçin nuk është në asnjë mënyrë Fatmir Sejdiu, me të cilin në krye, LDK-ja nuk ka të ardhme.
“Largimi i Sejdiut do të bëhet ose s’do të bëhet, është çështje e Kuvendit. Por sipas mendimit tim i vetmi shpëtim do të ishte ky, sepse pastaj do të fuzionoheshin të gjitha vlerat e tjera përreth, sepse me këtë do të bëhej denigrimi edhe më tej”, ka thënë Lajçi, i cili mbledhjen e Kryesisë së LDK-së e ka vlerësuar të mirë. Të mirë dhe të suksesshme këtë mbledhje e ka vlerësuar edhe Fatmir Sejdiu. Në Kuvendin e ardhshëm zgjedhor, sipas tij, do të ketë mundësi për secilin që dëshiron të kandidojë.
“Ai që ishte vendim i sotëm ishte që Kuvendi i përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mbahet ditën e diel në Prishtinë… Unë mendoj se do të përmbyllet një cikël i mirë i punëve dhe i rigjenerimit e ristrukturimit të fuqishëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës”, ka thënë Sejdiu pas mbledhjes së Kryesisë së LDK-së.
Zyrtarë të kësaj partie janë dukur të relaksuar të mërkurën, pas mbledhjes së Kryesisë së LDK-së, duke lënë të nënkuptohet se Kuvendi VII nuk do të jetë i dhunshëm sa ai i para katër vjetëve, kur mbi kokat e delegatëve fluturonin karriget. 
Anëtari tjetër i Kryesisë nga Dega e Suharekës, Sali Asllanaj, i cili ka dalë hapur pro Isa Mustafës dhe kundër Fatmir Sejdiut, ka ripërsëritur shkurt se do ta propozojë kryetarin e Prishtinës për kryetar të LDK-së.
“E kam thënë qartë se vetëm ai do ta çojë LDK-në përpara. Ne do ta propozojmë”, ka thënë shkurt Asllanaj, i cili në zgjedhjet e fundit lokale qe mundur nga ish-bashkëpartiaku i tij, Blerim Kuçi.
Një anëtar tjetër i Kryesisë së LDK-së në kushte anonimiteti ka thënë se në Kuvendin zgjedhor të partisë të dielën Sejdiu e Mustafa do të garojnë përballë njëri-tjetrit, por mbështetje më të madhe, sipas tij, ka Mustafa.
“Unë nuk i rrej njerëzit. I kam thënë në sy kryetarit (Fatmir Sejdiu v.j.) se nuk e ke mbështetjen e elektoratit. Këtë ia kam bërë të qartë, pasi që njerëzit rreth tij po duket se po ia bëjnë qejfin. Njerëzit po e kërkojnë Mustafën dhe për këtë arsye do ta kandidojmë dhe besojmë se do të fitojë”, ka thënë ky zyrtar i lartë i LDK-së.
Kryetari aktual i LDK-së, Fatmir Sejdiu, ka thënë se çmon lart figurën dhe kontributin e Isa Mustafës, por edhe të çdo anëtari tjetër të strukturave të LDK-së, që, sipas tij, kanë dhënë kontribut qoftë në strukturat e pushtetit lokal apo forma tjera.
Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Ali Lajçi, ka thënë se do të ishte mirë që Isa Mustafa të kandidonte dhe ta shfrytëzonte mundësinë ligjore dhe përkrahjen e njerëzve.
“Synimet e mia janë që të kemi reforma dhe ndryshime. Kjo është bazike për LDK-në. Ose duhet të jetë, ose do të jetë mjaftë tragjike për LDK-në”, ka thënë Lajçi. Duke menduar për proceset paszgjedhore kur LDK-ja mund të futet në qeveri, Lajçi ka thënë se me kuadro që kanë thyer Kushtetutën do të ishte gjëja më banale futja në qeveri.
Mbetet të shihet se në cilën masë kandidimi i Mustafës mund të ndryshojë perspektivën e LDK-së për zgjedhjet e parakohshme të 12 dhjetorit, dhe si do të reagojë grupi i tubuar rreth Bujar Bukoshit dhe Ukë Rugovës, të cilët arsyetim për daljen me listë alternative e kanë gjetur te mbajtja e kreut të partisë nga Sejdiu.
Vetë Bujar Bukoshi është raportuar se përfundimisht ka hequr dorë nga kandidimi për kryetar të LDK-së, ndërsa një kandidat tjetër që ka paraqitur intencën për garë është Abraham Gashi, i njohur më parë si Ibrahim Gashi.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close