Publikuar me datën: Thu, Jun 9th, 2011

Me unitet kombetar-nderpartiak do te fryejnë erëra te reja ne dobi te popullit Shqiptar

Nga ;Lek Mrijaj

Historia sado që e padrejtë që është treguar ndaj neve pra popullit Shqiptar , ajo është duke u ndryshuar kohëve të fundit , falë erërave të reja që janë duke fryer. Tash më ata barbarë , të cilët gjërë vonë ishin edhe të perkëdhelurit e Europës , u pa se duhet ndërrojnë kursin e tyre pra me kokën e tyre te çmendur. Kurse ne si Popull dhe si Komb, gjithëherë kemi qenë për paqë dhe stabilitet.Askund asnjë vend dhe date nuk e përshkruan historia se kemi nxitës lufte por gjithëherë kemi qenë paqë dashes dhe për ruajtjen e paqës. Për nderë të paqës në shumë raste kemi sakrifikuar edhe vehten, vetëm e vetëm paqa të mbretërojë dhe të mbretërojnë edhe me fqinjët dhe me tjerët. Siq dihet kurrë në jetë shqiptare  gjat historiesë nuk kemi bërë pushtime , këtë as ndaj vendeve fqinjë. Andaj mbetet detyrë patriotike që të pakten ato troje që kanë dhe mbeten , jashtë  palces Shqiptare të bashkohen me trungun emë. Me Mbretin Gjergj  në krye, gjatë historisë , ne mbrojtëm qytetrimin europian , kur të tjerët , mendojë për Fqinjët tanë , ata gjithëherë kanë qenë Shovenist .Lufta e Kosovës e 1389, pretendohet nga Serbet të paraqitet si shpetimtare  civilizimin Europian por, realiteti është krejtë ndryshe , se në këtë betejë kanë marrë pjesë edhe shqiptarët , bashkë dhe në aleancë me shumë popujë ballkanik dhe europian. Vet Millosh Kopiliqi, që në këtë betejë e vrau Sulltan Muratin në çadren e tij në Gazimestan , në Kosovë sipas historianëve dhe dokumentave të fundit, del është Shqiptar, nga fshati Kopiliq në Kosovë, të cilët ata serbet përpiqen ta bëjnë pra pervetesojnë  si të tyre.
Fqinjët tanë gjithëherë na e këthyen me urrejtje dhe  tradhti dhe me thikë pas shpine. Ata me tradheti arritën të vrasin shumë e shumë patriot të çeshtjeve të medha Shqiptare ata nën maskën e misionarëve të ndryshem, bile jo vetëm të fesë por edhe të përçarësve dhe vëllavrasjeve , duke çfrytëzuar neglizhencën dhe pakujdesinë tone , kanë arrijt dhe do të fusin edhe më tutje fusin konfuzion dhe përqarje në radhët tona këtë e bejnë për të na larguar nga ndjenja jonë për ta dashur Shqipërinë dhe Shqipëtarët. Andaj, të jemi të vëmendëshem dhe të jemi vigjilentë, që armiku të mos hyjë në radhët tona, port ta demaskojmë me tere fuqin tonë shpirterore dhe kombetare.Vetëm atëhere kur jemi unik dhe te bashkuar dhe kur te kemi mirekuptim ndaj njeri tjetrit , kemi forca per ribashkim te kombit . Sepse te ndare dhe te perqare, nuk do te shkojmë ne cakun e duhur , as si popull dhe as si Komb i integruar  ne Familjen e madhe te Kombeve te qytetruara . Sepse po ashtu sot eshte e tmerreshme per nje shqiptar dhe bir shqiptari , kur i i drejtohet vellaut  tij, me thenjen se .. ti je komunist , se ti je Demokrat , se ti je Enverist , se ti je Titist apo ti je PDSH-PS…ti je LDK-PDK-VV-AAK…duhet te tregohemi te meshireshem jo vetem ndaj njeri tjetrit , kjo nuk eshte nje filozofi e koheve te sotme, por nje realitet ne Boten e qytetruar Europiane. Eshtë per tu  habitur kur diferencohemi sipas krahinave dhe origjines se vendit pa kurrfar nevoje p.sh.kur Vlonjati i thote Vellait nga Kosova se ju jeni Kosovar. Apo ju qamet jeni te Greqise kjo eshte shumë e tmerrshme , pasi Qameria po ashtu Kosova jane dhe kane qene Shqiperi dhe u perkasin trojeve Shqiptare heret apo vonë. Pra , nuk eshte e mire te jemi te prirur per te krijuar ndasira dhe perqarje , pasi qe armiqt tane kete presim . Ata presin qe ne te grindemi dhe te perqahemi duke shpenzuar mund se koti sepse duhet te mesojme nga Historia e shekujve te kaluar , pasiqe duke u grindur jemi vonuar ne shume vendime te rendesishme qe kane ndikuar ne fatin tone mbarekombter. E nese kjo ndodhe qe ne qastin e tashme te vonohemi , armiqt kete presin duke zgjatur gishtin kah ne dhe te kenaqur per kete te thone; ” Ja shihni Shqiptaret , keta thoni ju te integrohen ne Europe dhe ne Boten e qytetruar,, dhe si te till nuk meritojne pasiqe nuk jane te denje dhe te pjekur dhe per kete qellim duhet te mbahen ” ne Karantine ” te mbyllur per t’u sheruar nga hakmarrja, xhelozia , primitivizmi , droga , prostitucioni , fundamentalzmi… Pra mbetet ne vetedijen dhe ndergjegjen tone kombetare  qe te jemi sa me unik – bashkuar , duke mos bere dallime sa i perkete perkatesise partiake, fetare,fisnore  dhe krahinore ,duke u bashkuar , ne bashkojme ne kete rast jo vetem forcen por edhe mendjen dhe keshtu punojme per te miren e kombit tonë te shenjt  dhe te Shqiperise. Sepse vetem ne kete menyre mund t’i arrijme ate qfare kemi objektiv , bashkimin , unitetin mbarekombëtar ku keto na dergojnë ne bashkimin e Shqiperise Etnike , pa kufij dhe ndarje territoriale te trevave shqiptare.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close