Publikuar me datën: Thu, Jan 27th, 2011

Marty s’e luhat Podgoricën karshi Kosovës

Podgoricë, 27 janar – Kryeministri i ri malazias, Igor Lukshiq, është deklaruar të enjten lidhur me disa iniciativa të partive parlamentare serbe për anulimin e vendimit të njohjes së Republikës së Kosovës pas miratimit të raportit të senatorit Dick Marty, të cilin e ka votuar edhe delegacioni i Malit të Zi.

Shefi i Qeverisë malazeze, njofton KosovaLive,  ka deklaruar se “do të ishte diçka tragjike që të thuhet se raporti i Martyt është i saktë dhe në këtë mënyrë të rrezikohet edhe legjitimiteti i strukturave të Kosovës, të cilat do të duhej të marrin përgjegjësi politike brenda shtetit, për pasojat eventuale”.

Lukshiq nënvizon se Qeveria e Malit të Zi ka marrë vendim të pjekur dhe të përgjegjshëm lidhur me njohjen e Kosovës dhe Mali i Zi nuk heq dorë nga politika e vet e jashtme. Ai ka arsyetuar vendimin e Malit të Zi për njohjen e Kosovës, se është miratuar në çastin kur shumica e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian e kanë bërë këtë.

“Vendimi i Qeverisë së Malit të Zi lidhur me Kosovën kishte të bënte me marrëshëniet e shtetit tonë ndaj disa obligimeve ndërkombëtare, siç janë realizimi i integrimeve evropiane dhe kyçja në Aleancën Veriatlantike, pastaj statusi i vendit kandidat në procesin e integrimeve evropiane”, tha Lukshiq duke shtuar se Mali i Zi politikën e vet e koordinon me Brukselin.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close