Publikuar me datën: Sat, Nov 19th, 2011

Lëvizja e kufijve – si opsion i vjetër

Prishtinë, 19 nëntor – Ideja e deputetit të LDK-së, Lutfi Haziri, për ridefinim të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, sado që e ka shqetësuar kryeministrin Hashim Thaçi, nuk është e re. Para Hazirit ka pasur organizata dhe politikanë vendës e të huaj, që “ridefinimin e kufijve” e kanë parë jo vetëm si zgjidhje të problemit politik mes dy shteteve, por edhe si një lloj parandalimi të ndonjë konflikt të ri në Ballkan. Secili që e ka ngritur këtë ide e ka arsyetuar atë me të drejtën e popujve për vetëvendosje. Opsionin e zgjidhjes së problemit shqiptaro-serb të mbështetur në këtë parim, Lëvizja për Bashkim, e cila përfaqësohet në Kuvendin e Kosovës me dy deputetë, e ka të shtruar edhe në platformën e vet politike. Drejtuesit e kësaj partie vazhdojnë të konsiderojnë se rregullimi i çështjes së kufirit do ta lehtësonte edhe “dialogun teknik” që po zhvillohet në Bruksel me ndërmjetës të Bashkimit Evropian.

Idenë për “ridefinim të kufirit” e ka shtyrë përpara edhe Dana Rohrabacher, kongresist republikan dhe anëtar i Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë në SHBA.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close