Publikuar me datën: Mon, Jan 31st, 2011

KQZ publikoi listën e 120 deputetëve

Prishtinë, 31 janar – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur mbrëmë listën e 120 deputetëve, të dalë nga zgjedhjet e 12 dhjetorit dhe nga rivotimet që i pasuan. PDK do të ketë 34 deputetë, LDK me 27, Vetëvendosje si forca e tretë politike me 14, AAK me 12, AKR me 8, SLS – 8 dhe minoritetet  e tjera 17.
Më i votuar në këto zgjedhje doli Hashim Thaçi me rreth 160 mijë vota, i pasuar nga Isa Mustafa me rreth 130 mijë vota. Fatmir Limaj i PDK-së është deputetti i tretë për nga numri i votave që ka marrë – 75,689,  pastaj vijnë Albin Kurti i Vetëvendosjes me 58,467
vota, dhe Ramush Haradinaj i AAK-së me 54,713. Nga lista e kandidatëve të PDK-së për deputetë kanë mbetur jashtë shumë figura të saj, ndërkaq emra të rinj janë  Azem Syla, Elmi Reçica, Shaip Muja, Latif Gashi, etj.
Në LDK kanë mbetur jashtë shumë figura të vjetra, e kanë hyrë të rinj, rikujton Indeksonline. Vetëvendosje ka 14 deputetë me Kurtin të parin, dhe dy figurat e tjera që kanë marr mandate deputeti Glauk Konjufca dhe Visar Ymeri. Edhe Florin Krasniqi është deputet i ri. Në këtë listë janë edhe disa deputetë anonimusa, që kanë emrin me inicialet A sipas renditjes së Vetëvendosjes në këto zgjedhje.
Tek AAK mbetën jashtë, Naim Maloku, Gjylnaze Syla e ardhjet e reja nga LDK, Melihate Tërmkolli e Haki Shatri. Vëllai i Ramushit, Dauti tashmë është deputet i ri. Edhe Ukë Rugova ka fituar mandat deputeti nga Lista Dr. Ibrahim Rugova, por jo Bujar Bukoshi. Në këtë përbërje është edhe Blerim Shala.
Më së keqi ka dal AKR me aletatët. Ferid Agani, Agim Çeku dhe Muhamet Mustafa  janë nga partitë e tjera, që i bie vetëm pesë të AKR-së.
Minoritetet kanë shumë vende, me vota e rezervim ato llogariten deri në 25 deputetë,që do të jenë vendimtare në formimin e qeverisë së re.

PDK – 34 deputetë
1 THAÇI HASHIM M           160,850
2 LIMAJ FATMIR M             75,689
3 KRASNIQI JAKUP M       35,379
4 SYLA AZEM M                 30,357
5 HOXHAJ ENVER M        30,302
6 KUÇI HAJREDIN M         16,836
7 REÇICA ELMI M   15,834
8 MUJA SHAIP M    14,996
9 REXHEPI BAJRAM M     14,656
10 GASHI LATIF M  13,877
11 HAMZA BEDRI M          13,240
12 ÇITAKU VLORA F         12,448
13 HAXHIU BEKIM M         12,163
14 PAJAZITI ZENUN M     12,025
15 SELIMI BEHAR M          11,937
16 HALITI XHAVIT M          11,687
17 KRASNIQI MEMLI M     11,550
18 DEMAKU FADIL M        11,401
19 VEHAPI IDRIZ M            11,030
20 GRABOVCI ADEM M    10,764
21 XHELILI FATMIR M       10,498
22 KRASNIQI HALIT M      10,483
23 VATAJ RAMË M            10,346
24 LLADROVCI RAMIZ M 10,100
25 BROVINA FLORA F      9,868
26 BERISHA-SHALA SALA F 8,140
27 DELIU-KODRA BLERTA F 7,795
28 KRASNIQI HASIME F   7,075
29 PULA JUSTINA F          6,720
20 MORINA LUMNIJE F     6,234
31 MUSTAFA SALIHE F    6,098
32 IZMAKU XHEVAHIRE F 5,866
33 MUSLIU GANIMETE F 5,088
34 HADERGJONAJ SAFETE F 4,984

LDK – 27 deputetë
1 MUSTAFA ISA M             130,213
2 HAMITI SABRI M 33,777
3 BEQIRI ISMET M 21,090
4 GASHI ARBEN M             20,443
5 KELMENDI NEKIBE F    14,862
6 HAZIRI LUTFI M   12,097
7 OSMANI NASER M         11,907
8 QUNI ANTON M    11,851
9 DESHISHKU HASHIM M 11,714
10 KRYEZIU EQREM M     11,678
11 THAÇI BAHRI M            10,571
12 SADRIU ALI M    10,480
13 HYSENI SKENDER M 10,304
14 OSMANI VJOSA F         9,778
15 ZEMAJ ARMEND M      9,638
16 AHMETI IMRI M 9,195
17 DEMOLLI HAKI M          9,094
18 MORINA SALIH M         9,042
19 BRECA NAZANE F       8,897
20 FERATI SADRI M          7,992
21 HAJZERAJ-BEQAJ RITA F 7,902
22 SAHATQIJA TEUTA F 7,865
23 KAJTAZI LIRIJE F         7,800
24 ZHARKU LUTFI M         7,639
25 BAJRAMI HYKMETE F            7,482
26 BERISHA- SHAQIRI AFËRDITA F 5,607
27 KRASNIQI VJOLLCA F            5,555

VETËVENDOSJE! – 14 deputetë
1 KURTI ALBIN M   58,467
2 KRASNIQI FLORIN M     17,842
3 KONJUFCA GLAUK M 16,646
4 SELIMI REXHEP M         13,600
5 HOTI AFRIM M      11,801
6 ALIU LIBURN M   8,909
7 FETOSHI ALBANA F       8,132
8 KULETA AGIM M             7,169
9 YMERI VISAR M   6,892
10 KASOLLI AFRIM M       6,711
11 LAMA ALMA F   5,088
12 BAKALLI AURORA F   3,511
13 GASHI ALBANA F         3,416
14 HAXHIU ALBULENA F    3,172

AAK –  12 deputetë
1 HARADINAJ RAMUSH M          54,713
2 RUGOVA UKË M                         25,085
3 HARADINAJ DAUT M                13,954
4 KADAJ-BUJUPI DONIKA F      13,447
5 SHALA BLERIM M                      13,081
6 KELMENDI RAMIZ M                  7,531
7 ISUFI AHMET M               7,450
8 GJINI ARDIAN M              6,998
9 RAMADANI BURIM M 6,669
10 BAJRAKTARI KYMETE F 4,326
11 KADRIJAJ TIME F 3,310
12 HAXHIU TEUTA F 3,099

Koalicioni AKR-PD-PSD-PPI-PPK-PNDSH-PGJK –  8 deputetë
1 PACOLLI BEHGJET M 29,294
2 AGANI FERID M 24,947
3 KUSARI-LILA MIMOZA F 19,574
4 ÇEKU AGIM M 13,710
5 MUSTAFA MUHAMET M 10,611
6 MAKOLLI IBRAHIM M 6,902
7 SELMANI MYZEJENE F 2,229
8 LAMA SEVDIJE F 1,942

SLS serbe – 8 deputetë
1 PETROVI? SLOBODAN M 7,718
2 RAŠI? NENAD M 5,237
3 RAŠI? SAŠA M 5,187
4 MILETI? PETAR M 4,438
5 MARINKOVI? GORAN M 3,794
6 BONTI? JELENA F 3,239
7 ŽIVKOVI? JASMINA F 3,162
8 KOSTI? BISERKA F 2,430

SDSKIM
1 ?OKI? SAŠA M 707

JSLV
1 MIKI? VESNA F 1,525
2 SAVI? VESIMIR M 1,499
3 IVANOVI? SRETEN M 1,431
4 TRAJKOVI? RADA F 1,315

KDTP
1 YAGCILAR MAHIR M 3,570
2 KERVAN ENIS M 2,303
3 SRBICA-?INIK MUFERA F 2,036

GIG
1 HALJILJI MURSELJ M 427

BSDAK
1 BALJE HAMZA M 816

VAKAT
1 DEMIRI RASIM M 1,574
2 BALJE DUDA F 748

PAI
1 ARIFI ETEM M 1,003

PREBK
1 KINOLLI ALLBERT M 393

PDAK
1 ADEMI DANUSH M 1,411

IRDK
1 NEZIRAJ XHEVDET M 1,109

NDS
1 REDŽEPI EMILIJA F 1,211

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close