Publikuar me datën: Thu, Oct 6th, 2011

Kosova nuk vë kusht njohjen për traktat paqeje me Serbinë

Kryeministri Hashim Thaçi ka një kusht për Serbinë, para se të pranojë të trajtojë tema politike me të – njohjen e Kosovës shtet. Por, ky nuk është një kusht për të nënshkruar midis këtyre vendeve një traktat paqeje, për të cilin zyrtarët qeveritarë kanë folur të mërkurën.

Kosova dhe Serbia prej muajsh zhvillojnë dialog në Bruksel për aspekte teknike. Qëllimi i këtij dialogu që është tani, i definuar teknik, Kuçi ka thënë të jetë finalizimi i një traktati të paqes në mes të Kosovës dhe Serbisë. Atë traktat, sipas tij, do ta nënshkruajnë aktorë të tjerë. Ka thënë të punojë Kosova në këtë qëllim.

Prej javës së kaluar edhe zyrtarisht është folur për mundësinë e nisjes së një dialogu të karakterit politik. Pro tij janë shprehur presidentja Atifete Jahjaga dhe Blerim Shala i AAK-së, ndërkaq kryeministri Hashim Thaçi ka ndërruar qëndrimet brenda pak ditësh. Të shtunën ka thënë se pas dialogut teknik do të kalohet në atë politik, e të mërkurën ka përjashtuar çdo mundësi të dialogut politik me Serbinë, para se ky shtet ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Dialog politik me Serbinë nuk ka”, ka thënë Thaçi të mërkurën, në panairin e produkteve bujqësore “Prishtina 2011”.  “Ka pasur keqinterpretime apo keqinformime të ndryshme. Ne do të respektojmë obligimin ndërkombëtar dhe kjo çështje dëshiroj të përmbyllet njëherë e përgjithmonë dhe të mos humbisni kohë fare në këtë çështje”.

Sipas kryeministrit, tema për të tillë dialog nuk është në tavolinën e Prishtinës dhe as të Uashingtonit e Brukselit. Vlerësimi i tij ka qenë se zgjidhja më e mirë do të ishte njohja reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dy shtete të pavarura, dhe që të dyja vendet të integrohen sa më shpejt në NATO dhe në Bashkim Evropian.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close