Publikuar me datën: Tue, Dec 14th, 2010

Koalicioni qeverisës: PDK, një parti e vogël dhe pakicat?

Prishtinë, 14 dhjetor – Kosova mund të hyjë në krizë qeveritare menjëherë pas zgjedhjeve nëse partitë politike e mendojnë me të vërtetë atë që e thonë publikisht, shkruan sot gazeta “Zëri”.
Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Vetëvendosje nuk duan të qeverisin me Partinë Demokratike të Kosovës. Kjo e fundit beson të gjejë një parti të vogël dhe pakicat për të formuar qeverinë, shkruan kjo gazetë.

Përderisa, PDK-ja e cila shpalli edhe kremtoi vetë fitoren, mendon se ofertat do të vijnë nga të gjitha subjektet politike, partitë që e pasojnë atë për nga rezultati i zgjedhjeve shprehen të rezervuara të bëjnë koalicion pikërisht me PDK-në.

Deri më tash, vetëm AKR-ja e Behgjet Pacollit nuk ka vija të kuqe për një subjekt politik, përfshi edhe PDK-në. Kurse, si pjesë e koalicionit të ardhshëm mund të shihen edhe pakicat. Ndërkaq, LDK, AAK dhe Vetëvendosje deri më tani, PDK-në e kanë vijën e kuqe të cilën nuk duan ta kalojnë.

Përderisa, mediet, përfshirë edhe disa ndërkombëtare si edhe analistët, e parashohin si koalicion të mundshëm atë ndërmjet PDK-së dhe AAK-së, zyrtarët e kësaj të fundit i përgënjeshtrojnë njoftimet e tilla.

Nga ana tjetër, anëtarja e Kryesisë së PDK-së, Vlora Çitaku thotë se kryesia e partisë do të vendosë se me cilën parti do të bëjë koalicion, ndonëse ajo e parasheh një parti të vogël dhe pakicat.

Mirëpo, se kjo parti nuk do të jetë AAK-ja, për këtë zotohet anëtari i Kryesisë së AAK-së, Besnik Tahiri.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close