Publikuar me datën: Wed, Oct 19th, 2011

KFOR-i pret vendimin e serbëve për barrikadat

Leposaviq , 19 tetor – ( E plotësuar)  Kryetari i Serbisë, Boris Tadiq u ka dërguar një mesazh serbëve të veriut edhe pse serbët e mohojnë këtë, njofton B92. Tadiq serbëve të Kosovës u ka thënë se Beogradi është fuqimisht me ta por se njëkohësisht duhet të gjenet zgjidhje për kalimin KFOR-it nëpër barrikada.
Siç njofton B92, Tadiq është në kontakte të vazhdueshme me të ashtuquajturin ministër për Kosovën Goran Bogdanoviq dhe me shefin e ekipit ngociator Borislav Stefanoviq rreth situatës në veri përmes të cilëve edhe e ka dërguar mesazhin.
Në mesazh ai ka thënë se serbët duhet ta vazhdojnë luftën për interesa të veta, por paqësisht dhe se është e domosdoshme ta lirojnë rrugën për KFOR-in.
Një pjesë e mesazhit është vërtetim i asaj se Serbia është me serbët në planin financiar dhe politik.
Oliver Ivanoviq nuk di gjë për këtë mesazh.
 

Leposaviq, 19 tetor – Këshilltarët e katër komuna ilegale sot në takimin e tyre në Zveçan duhet të vendosin a do t’i heqin barrikadat nga rrugët në veri të Kosovës. KFOR ka tërhequr vërejtjen se është i vendosur që sot të ndërmarrë aksion për heqjen e barrikadave nëse serbët nuk marrin vetë vendim për largimin e tyre.

Mbledhja e “këshilltarëve” është planifikuar të fillojë para mesdite dhe në të marrin pjesë edhe zyrtarë nga Beogradi.

Kryetari ilegal i komunës së Leposaviqit Branko Niniq ka thënë për B92 se sot me siguri do të arrihet marrëveshja për heqjen e barrikadave.

Sipas paralajmërimeve të sekretarit në të ashtuquajturën Ministri për Kosovën Oliver Ivanoviq, sot do të arrihet marrëveshja ndërmjet serbëve dhe përfaqësuesve të KFOR-it e cila ka tri elemente.

Marrëveshja, sipas tij, përfshin pikat se KFOR-i nuk do të transportojë doganierët e Kosovës, se nuk do të lejojë shkuarjen e njësiteve të armatosura të Kosovës në veri dhe se nuk do të ndihmojë EULEX-in në për të sjellë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës në veri.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close