Publikuar me datën: Tue, Oct 18th, 2011

KFOR-i kthehet në bazë pa hequr gjë

14:45  Komandanti i KFOR-it, Erhard Drews është shprehur i zhgënjyer me dështimin e KFOR-it për të hapur rrugët në veri të vendit. Në Lipjan ai ka pranuar se serbët kanë ndalur konvojet e tyre për të kaluar. Drews ka pohuar se u ka dhënë afat vetëm deri nesër në mbrëmje serbëve, dhe pastaj do të hiqen barrikdat.

 

14: 30 Kontakt Plus raporton se serbët kanë arritur marrëveshje me KFOR-in që të mos hiqen barrikadat, përderisa përfaqësuesit lokalë atje të merren vesh mes vete. Një përfaqësues ilegal ka thënë se kjo mund të zgjasë gjithë javën

 

13: 40 KFOR-i ka nisur furnizimin e ushtarëve përmes rrugëve në veri. Aksioni ka filluar rreth orës 10:00 për në dy pikat kufitare në Jarinje dhe Bernjak. Këtë e ka konfirmuar KFOR-i përmes një komunikate për media. Fillimisht janë nisur dy konvoje.

12:40 Raportohet se KFOR-i u ka thënë serbëve në barrikada se nuk do të veprojë për t’i hequr me forcë nga ay ku janë.

11: 27 Mjete të shumta të KFOR-it kanë nisur të lëvizin pranë barrikadave në veri, në pritje të urdhërit për largimin e tyre. Edhe numri i serbëve pranë tyre është rritur në pritje të aksionit të trupave ushtarake të KFOR-it. Një numër i paisjeve të mëdha janë stacionuar pranë Brnjakut, ndërsa edhe diskutimet njëkohësisht po vazhdojnë me kryetarët e të ashtuquajturave komuna serbe në veri.
Po ashtu paisje të KFOR-it dhe ushtarë janë stacionuar edhe në fshatin Jagnjenica, në mes të Mitrovicës dhe Zubin Potokut. KFOR-i po shfrytëzon rrugë alternative në pritje të udhërit për të nisur me heqjen e barrikadave. Situata është e qetë për momentin.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close