Publikuar me datën: Sun, Apr 25th, 2010

Katër kosovarë, mysafirë në Bienalen Kombëtare të Artit Skenik në Suedi

Prishtinë, 25 prill – Regjisori Agon Myftari, dramaturgia Dafina Halili, aktori Shpëtim Selmani dhe kritiku i artit, Shkëlzen Maliqi, do të përcjellin nga afër Bienalen Kombëtare të Artit Skenik, që, duke filluar nga 5 maji, për katër ditë, do të mbahet në Lund të Suedisë.
Në prezantimin që i bëhet edicionit të tretë, Bienalja Kombëtare e Artit Skenik cilësohet si një vend ideal “për krijimin bashkëpunimit në fushën e teatrit për fëmijë dhe të rinj”.
Jeton Neziraj, drejtor artistik i Teatrit Kombëtar të Kosovës, i cili njëherësh ka vënë organizatoret e Bienales, shpreson që rezultat i kësaj vizite të jetë pikërisht bashkëprodhimi i një shfaqjeje për fëmijë me palën suedeze. Për dramaturgen Dafina Halili, kontakti që do të krijojë me homologët e saj pjesëmarrës në këtë bienale është motivi i vizitës 4-ditore.
Me qëllim të njëjtë udhëton edhe aktori Shpëtim Selmani.
“Do të mundohem të krijoj sa më shumë kontakte, në mënyrë që në të ardhmen të arrihen sa më shumë bashkëpunime”, ka thënë Selmani.
Një ngjarje interesante dhe një përvojë të re e ka quajtur regjisori Agon Myftari, teksa ka shtuar se çdo kontakt dhe dalje në vende të tilla është i mirëseardhur për të, të cilën duhet shfrytëzuar.
“Kjo është një bienale e teatrit për të rinj dhe fëmijë. Nuk e kam menduar se do të merrem me teatër për fëmijë, por nëse ajo që shoh atje më intrigon, atëherë në të ardhmen do të mund të punoj një shfaqje për fëmijë”, ka thënë Myftari.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close