Publikuar me datën: Fri, May 21st, 2010

Kalendari historik

1542 – Vdiq Hernando de Soto, zbuluesi spanjoll i Amerikës Latine dhe atyre shteteve që më vonë do të bënin pjesë në Amerikën Juglindore.

1860 – Lindi William Einthoven, filozof holandez, i cili ndihmoi në zhvillimin e elektrokardiografit. Në vitin 1924 ai fitoi çmimin ”Nobel” për mjekësi.

1904 – U themelua në Paris FIFA, Organizata Ndërkombëtare e Futbollit.

1961 – Ligji ushtarak është aplikuar në qytetin Montgomery, në Alabama, pas përleshjeve të dhunshme racore.

1981 – François Mitterand u shpall president i Francës dhe krijoi një qeveri nën udhëheqjen e kryeministrit Pierre Mauray.

1991 – Piyav Gandhi, ish-kryeministri indian, vritet në një sulm me bombë në Tamil Nadu.

1994 – Republika Demokratike e Jemenit ndahet nga Republika e Jemenit.

1998 – Suharto, diktatori indonezian, i cili ka udhëhequr vendin për më tepër se 32 vjet, jep dorëheqjen.

2002 – Qeveria britanike filloi një ofensivë kundër drogës në shkolla, duke u shprehur për përjashtimin përfundimtar të çdo nxënësi që kapet me drogë në mjedisin shkollor dhe duke shpërndarë fotografi të një studenteje  që kishte vdekur nga mbidoza.

2003 – Një tërmet i fuqishëm godet Algjerinë Veriore, duke shkaktuar vdekjen e më tepër se 2.000 personave.

2006 – Republika e Malit të Zi mban referendum për pavarësimin nga unioni shtetëror me Serbinë. Populli i Malit të Zi zgjodhi pavarësinë me një shumicë prej 55 për qind.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close