Publikuar me datën: Fri, May 6th, 2011

Ivanoviq: Thirrja serbëve për të lëshuar institucionet e Kosovës ka qenë gabim

Mitrovicë, 6 maj – Thirrja që Qeveria e Beogradit u kishte bërë serbëve për të lëshuar institucionet e Kosovës pas shpalljes së Pavarësisë së saj ka qenë e gabuar, ka thënë politikani kontrovers, Oliver Ivanoviq, sekretar shtetëror në Ministrinë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë. Sipas tij, ka qenë llogaritur gabimisht se tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës do të shkaktojë një dridhje politike. “Largimi i serbëve nuk ka shkaktuar bllokim të institucioneve, por izolimi i serbëve është thelluar, efekti i përgjithshëm është negativ dhe se kjo ka mundur lehtë të parashikohet”, ka thënë Ivanoviq për mediet serbe. Ivanoviq ka shtuar se ka qenë shumë me rëndësi që një pjesë e parave të jepen për ndihma sociale në Kosovë, sepse me këtë ata njerëz do të lidheshin më shumë për vendin e tyre. “Kjo qëndrimin e serbëve do ta bënte ekonomikisht të qëndrueshëm dhe do të sillte kontakte të pakontestueshme me shqiptarë, me çka do të sillte zbutjen e tensioneve politike dhe do t’u krijonte lehtësira zyrtarëve për bisedimet rreth Kosovës. Kjo nuk është realizuar, sepse është vështirë të thyhen stereotipet të cilat çojnë nga problemi territorial”, ka thënë Ivanoviq.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close