Publikuar me datën: Wed, Nov 16th, 2011

IMZOT MARK SOPI -Poezi Nga;Lek MrijajIMZOT   MARK  SOPI

Nga;Lek Mrijaj
    
I biri i martirëve po të Karadakut
qe u lind e sherbeu per Atdhe e Fe
Imzot Mark Sopi një profet i gjallë
krenari për ne pra për popullin Shqiptar.

Ushtar i Jezu Krishtit dhe biri i Ilirisë
me zemer të madhe e gjak të Dardanisë
mbijetoi nga ajo diktaturë e egër satanike
për mbrojtje të Besimit dhe Trojeve Etnike. 

Besimi i Imzot Mark Sopit ishte Jezu Krishti
Kombi Gjuha Flamuri dhe e jona Arbëri
gjithëherë lutej me shpirt e devotëshmeri
për paqe e bekim e liri në Dardani.

Sherbeu si meshtar në Zllakuqan të Lugut të Drinit
gjithnjë ne sherbim të paqes po të Dukagjinit
krijonte hapsira për unitet paqe e pajtim
në zemren e tij ndihej plotë shpirt dhe kushtrim. 

Imzot Sopi kurr nuk ju nda plakut profet pajtorë
i dhanë shkelm 2 pushtuesve të egër shekullor
me Anton Çettën plakun e urtësisë
me Besa Besë shporren armikun tiranisë.

Ne misionin e tij të Shënjt i një meshtari
Imzot Mark Sopi qendroi edhe në Shqipëri
riktheu njerzit në rrugen e kombit e ZOTIT
me Lutje dhe Unitet dhe Filozofi të Kastriotit.

Takohej me shume miq nderkombëtar e politikan
vetem për çlirim unitet e për vatan
s'bashku me Gandin e madh po të Ilirisë
me Dr.Rugovën presidentin e Dardanisë.

Dy miqët e ngushtë Dr.Rugova e Imz.Sopi
ideator për çlirim me një projekt kombëtar
në aleancë dhe strategji me miqët tanë Amerikanë 
i shporren nga trualli ynë lugeterit karpatian.

Imzot Sopi gjithnjë lutej për UÇK-në
një bir shqiptari me gjak të Karadakut
i martirizuar familja Sopi nga pushtuesi sllavo-serbian
sakrifikuan e  mbijetuan për komb dhe vatan.

Armata jonë çlirimtare është në rrugen e lirisë
luftonte një luftë të Shënjt per çlirim të Dardanisë
do të mbijetojë me fitore  ushtria e paster si loti
thoshte Imzot Mark Sopi biri i Kastriotit.

Gjithnjë natë e ditë s'bashku të pandarë
Dr.Rugova e Ipeshkvi  Mark Sopi
lidhen besen s'bashku para kombit e motit
se edhe në atë jetë do ti sherbejnë bijve të Kastriotit.

E vunë gurthemelin e Katedrales në Prishtinë
Presidenti Rugova s'bashku me Imzot Sopin
e pagëzuan në ëmer të një Shënjtereshe si rreze
ma gëzoftë Tempulli ëmrin e të madhes Nënë Tereze.

Imzot Sopi me Rugovën ishin bashk në ketë tokë
lidhën besen s'bashku se do të takohen n'atë botë
shkuan si dy Engjuj arkitektet e pavarësisë
të falemi ty o ZOT për keta dy burra të Arbërisë.

Lutemi për keta dy burra krenaria e lirisë
Lavdi ju qoftë jeta dhe nderi i Dardanisë 
ju qoftë i lehtë dheu i kësaj toke të Shtrënjtë
pushofshin në paqe këta dy burra të Shënjtë..

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close