Publikuar me datën: Wed, Mar 2nd, 2011

Hysa: Ndarja e Kosovës do të thotë luftë e re

Beograd, 2 mars – Prioritet i Qeverisë së Kosovës është integrimi i plotë i pjesës veriore të vendit dhe popullatës së atjeshme nën autoritetin e Prishtinës, ndërsa ndarja e Kosovës do të thoshte luftë e re, ka thënë Ylber Hysa, koordinator i Qeverisë së Kosovës për veriun, në një intervistë dhënë gazetës serbe “Pravda”.
Duke folur për bisedimet Prishtinë-Beograd, Hysa ka mohuar se temë e tyre mund të jetë statusi i Kosovës.
“Sovraniteti dhe statusi i Kosovës nuk është dhe nuk mund të jetë temë e bisedimeve mes Beogradit dhe Prishtinës, dhe kjo do të duhej të ishte e qartë për të gjithë. Vetëm një stabilizim i plotë i Kosovës dhe rajonit mund të jetë garanci për jetë kualitative dhe prosperuese të qytetarëve të shtetit tonë, dhe jam i bindur se edhe serbët në Kosovë janë të vetëdijshëm për këtë”, ka thënë Hysa për “Pravda”.
I pyetur për ndarjen e Kosovës si opsion që ndoshta mund nxirret si zgjidhje në bisedime, Hysa tha se “ndarje paqësore të Kosovës nuk mund të ketë”.
“Çdo ndarje e territorit do të nënkuptonte luftë të re dhe derdhje gjaku, ndërsa jam i sigurt se me gjakderdhje tashmë jemi ngopur të gjithë, edhe serbët, edhe shqiptarët. Pse për shkak të ambicieve joreale të dikujt të sjellim tërë rajonin në një rrezik prej luftës, kur po na ofrohet, do të thosha, rasti historik që bashkë me Serbinë, si dy shtete të barabarta, t’i qasemi procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian?”
I pyetur si mendon Qeveria e Kosovës të integrojë pjesën veriore të vendit, Hysa tha se këtë do ta bëjë “me metoda demokratike, me durim dhe në mënyrë paqësore”.
Vetëm ashtu, tha Hysa, “mund të zbatojmë integrimin e veriut dhe të popullatës së atjeshme si pjesë e barabartë e shtetit të Kosovës. Në këtë qasje kemi përkrahjen jo vetëm të Perëndimit dhe BE-së, por të gjithë botës demokratike”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close