Publikuar me datën: Sun, Mar 6th, 2011

Homazhe në Prekaz

Skenderaj, 6 mars –  Në orët e para të ditës së dytë të manifestimeve “Epopeja e UÇK-së”, sot Prekazi sërish bashkoi zyrtarët më të lartë të vendit, të cilët me homazhe përkujtuan e nderuan sakrificën e familjes ikonë të çlirimit të Kosovës, familjen Jashari.
Presidenti Pacolli ka thënë se Prekazi është bërë vendi që i bashkon të gjithë qytetarët nga Kosova. Ai ka thënë se pavarësia e Kosovës që e gëzojmë sot është fryt i lavdisë së këtyre dëshmorëve dhe dëshmorëve tjerë.  “Sot i gjithë populli bënë homazhe për nder të dëshmorëve të kombit. Është ditë e bashkimit, e afrimit dhe e respektit për të kaluarën”, ka deklaruar kryeministri Thaçi  Ai ka thënë se vendi ka fituar lirinë e pavarësinë dhe janë të sigurt për anëtarësim në NATO dhe BE. “Kosova është në rrugë të mirë dhe të sigurt drejt anëtarësimit në strukturat evro atlantike”, ka shtuar kryeministri. Ndërsa kryekuvendari, Jakup Krasniqi ka deklaruar se ai ka shkruar në Prekaz për shkak të përmasës së dhimbjes dhe lavdisë që ka Prekazi. “Duke i nderuar këta dëshmorë, ne i nderojmë të gjitha familjet e dëshmorëve dhe popullin shqiptar”, ka deklaruar Kraniqi.  Në Prekaz sot kanë bërë homazhe edhe delegacione të shumta partish politike, të komunave dhe të qytetarëve nga të gjitha hapësirat kombëtare.
Ndërkohë, në ambientet e Teatrit Kombëtar në Prishtinë do të mbahet një akademi në shenjë nderimi për dëshmorët e rënë.
Manifestimi “Epopeja e UÇK-së” filloi të shtunën në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Ndërsa të hënën, ditën e tretë, në Prekaz mbahet manifestimi përfundimtar ”Nata e Zjarreve”, dhe koncerti në sheshin “Adem Jashari” në Prekaz.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close