Publikuar me datën: Thu, Nov 17th, 2011

Hague: Zbatimi i marrëveshjeve me Prishtinën, kusht për hyrje në BE

Beograd, 17 nëntor – Serbia duhet t’i kthehet dialogut sa më parë dhe që sinqerisht të zbatojë në jetë marrëveshjet e arritura deri tashti me Prishtinën. Presidenti Tadiq dhe anëtarët e tjerë të qeverisë serbe na kanë bindur se Serbia ka ndërmend ta bëjë këtë. “Ne kemi përshëndetur këto bindje, por kryeministri Cameroon dhe unë gjithashtu kemi qenë të qartë se është e nevojshme të shihet përkushtimi për gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme për Kosovën, zgjidhje që duhet të fillojnë të shtrihen më tutje në muajin e ardhshëm”, tha ministri i Punëve të jashtme të Britanisë së Madhe, William Hague në një intervistë për gazetën Blic.

Ai ka shtuar se “dëshmimi i këtij përkushtimi nëpërmjet zbatimit në jetë të marrëveshjeve ekzistuese, angazhimi konstruktiv për arritjen e marrëveshjeve të reja, si dhe shprehja e gatishmërisë për të nisur zgjidhja e disa prej çështjeve të rënda në veri të Kosovës, do të jenë kyçe për t’u bindur të gjitha vendet anëtare të BE-së”.

Pas takimit të djeshëm të presidentit serb me kryeministrin britanik, shefi i diplomacisë britanike theksoi se është me rëndësi kyçe jo vetëm vazhdimi i dialogut, por edhe zbatimi në jetë i marrëveshjeve, e veçmas i lëvizjes së lirë, do të jetë “pjesë e kornizës në bazë të së cilës Britania dhe vendet e tjera të BE-së do të vlerësojnë përkushtimin, përparimin dhe qëllimet e Serbisë në fushën e bashkëpunimit rajonal”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close