Publikuar me datën: Sat, Jan 7th, 2012

FSK-ja nuk bëhet ushtri para vitit 2013

Prishtinë, 7 janar – Procesi i deklarimit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në ushtri të republikës është vështirësuar. Burime ndërkombëtare kanë shpjeguar për gazetën se vendimi i paralajmëruar politik i Aleancës Veriatlantike për arritjen e kapaciteteve të plota të FSK-së nuk do të ndryshojë statusin dhe misionin që ka FSK-ja.

Në këtë mënyrë, sipas këtyre burimeve, institucionet e Kosovës do ta kenë të vështirë ta deklarojnë FSK-në ushtri të vendit, të paktën jo para vitit 2013.

E vendimi i Këshillit të Aleancës Veriatlantike se FSK-ja i ka arritur kapacitet e plota pritet që të merret në fund të pranverës së këtij viti, eventualisht në fillim të verës.

Vendimi politik, do të pasohet edhe me rishikimin e rolit që do të ketë Aleanca dhe me rolin e KFOR-it karshi FSK-së, por nuk do të ndryshojë mandatin e Forcës së Sigurisë.

Madje, zëdhënësi i KFOR-it Uwe Novitzki ka thënë për “Kohën Ditore” se vendimi për përmbushjen e kapacitete nuk e ndryshon mandatin e FSK-së.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close