Publikuar me datën: Thu, Sep 16th, 2010

EULEX-i arreston pesë persona për kontrabandë me derivate

Prishtinë, 15 shtator (E plotësuar) – EULEX-i ka arrestuar pesë persona dhe ka bastisur mbi dhjetë lokacione të ndryshme nëpër Kosovë me dyshimet për kontrabandë me derivate.
Pesë të dyshuarit e këtij rasti janë arrestuar dhe gjenden në paraburgim policor, ndërkaq që edhe dy të dyshuar të tjerë aktualisht gjenden jashtë Kosovës.
Burime të “Kohës Ditore” brenda misionit EULEX, kanë bërë të ditur se katër nga të arrestuarit janë pronarë të pompave të ndryshme të benzinës, ndërkaq që i arrestuari i pestë është një qytetarë serb nga Kosova.
Aksionet e bastisjeve, kanë filluar në orët e hershme të mëngjesit të ditës së mërkurë, ndërkaq që ato kanë vazhduar edhe pasdite.
“Bastisjet janë duke u realizuar në saje të hetimeve të vazhdueshme të krimit të organizuar, dyshimet për kontrabandim me derivate, shmangie nga tatimi dhe keqpërdorimit të autorizimeve në ekonomi”, thuhet në komunikatën e EULEX-it.
“Në kuadër të këtyre bastisjeve, prokurori i EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë ka autorizuar arrestimin dhe paraburgimin policor të pesë të dyshuarve. Dy të dyshuarit e tjerë momentalisht gjenden jashtë vendit…Janë bastisur katër kompani si dhe shtëpi private të shtatë të dyshuarve”, shpjegon EULEX-i.
Sipas të njëjtës kumtesë, hetimet janë duke u kryer nga departamenti ekzekutiv i policisë së EULEX-it dhe Dogana e Kosovës, nën mbikëqyrjen e prokurorit të EULEX-it të Gjykatës së Qarkut në Prishtinë.
Bastisjet janë autorizuar nga gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë.
Ndonëse njëri nga te arrestuarit është qytetarë serb i Kosovës, ky aksion i EULEX-it nuk përfshin, veprimet e paralajmëruara nga ky mision në veri të Kosovës.
Hetimet si ky për kontrabandimin e derivateve, sipas EULEX-it do të jenë të shumta, ndërkaq që të njëjtat vlerësohen si krimi i organizuar.
Misioni i BE-së,
Misioni i BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë që nga viti i kaluar ka filluar hetimet për raste të ndryshme të korrupsionit dhe krimit të organizuar në Kosovë, ndërkaq që nga prilli i këtij viti kanë filluar aksionet konkrete kundër këtij fenomeni duke bastisur Ministrinë e Transportit dhe Postë -Telekomunikacionit.
Në një intervistë për “Kohën Ditore”, muaj më parë kryeprokurori i EULEX-it, Johannes Vreeswijk, ka paralajmëruar zbatimin e planit “Pastrimi i tubave”, me anë të së cilit deri në shtator të vitit të ardhshëm, EULEX-i mendon ta zbres nivelin e korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivel të pranueshëm.
“…Korrik, gusht, shtator, tetor, nëntor….deri në shtator të vitit të ardhshëm. Është projekt njëvjeçar…Është projekt i luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit nga SPRK, tek bizneset, individët, dhe në gjithë Kosovën….Kemi filluar në prill dhe po vazhdojmë, ne po ndërtojmë sistem. Kapacitetet po ndërtohen”, pati thënë Vreeswijk.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close