Publikuar me datën: Thu, Apr 15th, 2010

Dy motra binjake, njëra është robot

Tokio, 15 prill, NOA,Në pamje të parë, duken si dy motra binjake, por vetëm njëra prej tyre është prej mishi e kocke, pasi tjetra është krijimi i fundit i ekspertit japonez Hiroshi Ishiguro, i cili me Geminoid. F ka krijuar një prototip njerëzor të afërt me realitetin.

Roboti i ri ka aftësinë për të bashkëvepruar me njerëzit, por edhe mund të marrë një larmi të pafund shprehjesh të fytyrës.

Një hap i vërtetë drejt një race të re të krijuar nga shkencëtarët.

Geminoid F. është në gjendje të përsërisë gjestet e një operatori të ulur para një telekamere lidhur me një kompjuter, duke qeshur apo duke ngritur vetullat e tij.
Ai do të kushtojë rreth 10 milionë jen (mbi 79 mijë euro) dhe hulumtuesit shpresojnë ta testojnë nëpër spitale si dhe ta vënë për ekspozim në muze a gjetkë.

Në spitale, në veçanti, shprehjet e fytyrës së Geminoid F. paraqesin një element sigurie psikologjike për pacientët gjatë kontrollit mjekësor.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close