Publikuar me datën: Tue, May 10th, 2011

Shenime dhe poezi nga poeti talent Mark Kuzhnini 1987-

 

Editoi;Lek Mrijaj

 


Mark Kuzhnini  hyn në radhën e poteve talent   te rinj që veprimtarinë e vet poetike e kultivon me sukses për të rritur dhe për fëmijë.

Ai, duke shkruar vjersha të bukura, në mënyrë simbolike këndon për njërëzit e shquar të kombit dhe për ata të penës, këndon për shpesët, por edhe për jetën plot të papritura me tema e motive të llojllojshme, të cilat kanë karakter edukativ. Përmes një perceptimi të qartë poetik, ai na orfon një pikturë të gjallë për jetën në përgjithësi.

Me imagjinatën e tij Marku , në mënyr specifike i përjeton dhe i vulos motivet reale, të cilat trajtojnë aspekte të ndryshme dhe ofrojnë njohuri për shumë anë të jetës. Pra, ai derdhë te tëra  frymëzimet duke folur me zërin e tij dhe duke thirrur me plagën si përkatësi shpirtërore .

Fokusi poetik i përqendrohet në një objekt poetik: qenia si objekt thelbësor i idesë dhe mësazhit.Kështu, nëpërmjet vargut poeti  Kuzhnini  arrin të paraqet kompleksivitetin e qenies ,relacionet të saj me gjithësinë ,me vetveten;shfaqjet e ndryshme të saj dhe vendndodhjen në kohë e hapësirë .

Në vargun e tij arrihet të shkruhet biografia e poetit  me biografinë e qenies.Qenia që paraqitet nuk është e përcaktuar dhe kjo është një e arritur tjetër e tij ,sepse ka lënë mundësinë e identifikimit të secilit lexues me atë poezi.

Brenda këtij subjekti ngërthehen edhe shpresa,edhe zhgenjimi,edhe qëndresa,edhe përkujtimi,edhe reagimi i një shpirti,i cili gjënë  shprehje vetëm në synimet e poetit,i cili shquhet për kah vargu dhe poezia e shkutër,të cilat sot janë edhe shumë të preferuara.

Mirëpo ,duke pasur parasysh se vargu dhe poezia e tillë do përgjegjësi të veçantë,ai kësaj çeshtje ia del dhe krijimtaria e tij na servohet si shumë e qëlluar dhe me fuqinë e mesazhit shumëdimensional.
Mark Kuzhnini  lindi me 27.01.1987, ne  fshatin Arbanas (ish-Serbica e poshtme)te kryeqytetit te kultures Shqiptare te  Prizrenit  Shkollën fillore e kreu ne “Zenel Hajdini”me suksese te shkelqyeshem  ndersa shkollen e mesme ne “Ymer Prizreni “ne Prizren –dega EKONOMI-Doganier.

Marku u rrit ne nje familje prej shatë anetaresh rrjedh prej nje familje bujare dhe patriotike dhe atdhetare e nje familje te madhe KUZHNINI  e cila qdo here ishte ne sherbim te atdheut dhe bashkimit te popullit Shqiptar.

Poeti Mark Kuzhnini per shkak te gjendjes se ti shendetesore ka vijuar shkollimin me vonesë ku pati nje  aksident natyral u rrezua nga 20 m. ne lartesi theu te dy duart ku pati fat ne fatkeqesi natyrore edhe pse qendroi i sëmur ne gjendje kome mbi 26 orë ai me vullnetin e jetes per poezin e ti ia doli ta kaperceje kete sfide shume te paberballueshme .

Poeti I talentuar Mark Kuzhnini filloi te merret ne poezi qysh ne moshen 14 vjeqare  qe poezin e parë e kishte titulluar “E DUA” Qe nga viti 2009 ai u mor  me teskste ku shenoi “krejt harres” (burgu) “plaga e vjeter” “ftyr e pa harrushme” “ku është  kanuni” etj ndersa  ne fillim te vitit 2010 ai filloi me poezi .

Si nje lyps rrugave doren e kam te zgjatur
dua diqka qe nuk e don askush ne ket bot
dua varri te me jet tani i hapur
unë  flas me ze te lart por mundohem kot.

I zbehur jam nen hijen e henes
sa duket dhe dheu mua me nuk me mban permbi
do ja le nje fjal amanet nenes
pash gjirin qe dikur ma dhe mos mbaj per mua zi.

Jam i etur per vdekje oj nene te flet biri yt
sme ka mbetur me tani gje ne ket jet qe jetoj
mora nje litar ne dorë  shkoj tek nje lis veten me myt
letren tu e shkruen ditet e fminis po i kujtoj.

Deshmitaret e mi jan yjet zbashku me henen n’ket nat
vazhdoj drejt kalvarit tim keshtu siq jam zbehur
mbrapa i le pyet dhe me behet kodrina me e gjatë
shoh njerz tani mbas meje qe vijn dhe janë si te dehur.

vallë  a janë edhe keta per te mbytur veten
dhe unë  i vetem tani nuk jam ne kto male ku rrin bisha
sa duket dhe keta nga dikush tani ndjeken
kta lisa me njerzë  te varur t’gjith janë  drunje nga pisha.

 

Qyteti im

nje tempull i se vertetes i ndar nga nje lum
i kororzuar me nje kala dikur siper me topa
i qendisur me ura dhe me tradita t’dryshme me shum
qe gjdoher ne vezhgim e kish europa

me kallderma te bukra me nje shesh magjeps
me nje lidhje beslidhje qe ai e pati gjdoher
qe shkelqen si ne mbremje dhe ne mengjes
si qerdhe e beslidhjes dot mbetet perher

aj shadervan ne mes qytetit te vjeter
e ben dhe me terheqes dukjen e tij qe tani mbeti
ato ura qe na lidhin me nje pjes tjeter
i thuri keta rreshta per bukurtin e ketij qyteti

gjdo fjal esht e pakt per bukurin e rall
se edhe balta e ktij vendi ka nje kuptim te plot
Prizreni. nje qyte qe jetojn njerzimi si ne prrall
aj qe lind dhe vdes ketu nuk zgenjehet me ket bot

me tempuj te perendis me xhami dhe kisha
me natyren e bukur qe ket qytet e rrethon
me burra te beses ne kok qe mbajn plisa
edhe era e let ktu mendjen ta freskon.

 

Tingujt e Pianos (Poezia e dashurisë)

I hap sytë  po nuk e shoh veten ku mbeta tash
i ndjekur jam nga peshperimat tingëlluse
i shkret pa asgje te gjitha tek ti i lash
pranë pianos maxhike krijoj nje melodi vajtuse

Prapë  nuk jam aty ku mendova qe do te gjindëm
edhe pse ai vend i dikurshem tani është i pa fat
jam i rrethuar nga peshperitsit edhe unë bindëm
se dashuria ndaj teje paksa u ngulfat.

Prap ne errësirë  qëndroj per at jam i errët ne pamje
se kam qendruar shumë  ne errsiren e natës
ky lis qe qendronimm nen hijen e tij tash është  n’tharje
a jam tani ne endërr apo është nje lloj i imagjinates.

Imagjino se si ndihem pa praninë tënde
nën lisin tonë qe dikur ishte mbi ne nje kurorë
kurorë magjike qe tani ti ket kurorë e shembe
zogun qe e ledhatoja dikur me nuk e kam ne dorë.

Hiku dhe sme la as nej pupel per kujtim
vetem era e saj tani me ka mbetur
me melodin e pianos tani jam ne vajtim
kufomen e shpirtit tim ende se kam gjetur.

 

Mengjeset pa Ty

I arratisur nga zhurmat qe me percjellin mua pas
mbrapa koken se kthej , vazhdoj unë pa ndalim
a jam vet apo i ndjeki turmat dhe ju shkjo mbas
eci vazhdoj ne nje rrug qe fare ska kthim.

Diku ne n’aj udhkryq te takova ty prap
mengjeset agojn por bashk me nuk jemi
a duhet qe vazhdimisht te t’percjell n’hap
ditet qe dikur ne i kishim me nuk i kemi.

Te takova ty ne ender moj mbretresha ime
mu tek udhkryqi ku met puth u perpoqa
ajo enderr e bukur me sillte shum kujtime
ndjenjat ndaj teje oj gjan kurr sun i hoqa.

Tash dhe shiu qe bien tani nu ka kuptim
dhe djelli qe rrezon fare drit nuk ben e shoh
ti shkove dhe me le mua ashtu siq jam trishtim
ate qe e deshta dikur tani fare me nuk e shoh.

Edhe ne korrik kam ftoht se shpirti pa ty nuk ngrohet
edhe ne nje vullkan i zhytur prap ftoft do ta kisha un i mjeri
endrrat tani me zhduken, nga gjumi nje zemer e vrar zgjohet
se deri tani ishte e rrethuar e shkreta nga terrë.

I  HUMBUR

Ne mes te nje dite perplot me mjegull
dhe ne fillim te nje mremjes te erret pa hënen
duhesh qe te kesh ne vete nje rregull
vrapo hik nga e keqja sa qe ende nuk te ka zenë

Me sy nuk shoh dritë aspak
me duar e hap rrugen tiem te errt
bej hapa te ngadalshem dhe ngapak
i nihmoj vetes qe te jem me i siqert

i flas nje populli i flas nje kombi
a keni vesh per tme ndegjuar
zduhet me kurr ti ngjajm nje robi
jem popull krenar nga zoti te bekuar

Unë i ligi ky i humburi ja ku jam tani
ne nje rrug hyra qe kthimi zvjen n’shprehje
edhe pse e ngris por prap sme degjohet zeri
ti hec paar por un jam mbrapa teje.

NUK  I LAM VEND   AS PERSHENDETJES

Te njejten rrug prap e shkelim
i njejti shkikim ngelet tek ne
tani dhe ndjenjat me nuk qelin
nuk jemi tash se qysh ishim dje

S”lam vend as per nje fjal jam permalluar
as shok un dhe ti tani nuk jemi
dashuria e dikurshem tani ka filluar per te qaluar
as fjelen si je me me vete nuk e kemi

syt kerkojn diqka tani me teper
dhe zemar pushon per nje qast e mejra
ajo i kujton epshet e vjeter
po ksaj radhe nuk qel tek kjo bukur vera.

Nuk i lam vend as pershndetjes
nuk i lam as gjesteve qe i patem vend
nuk i lam vend as buzeqeshjes
kjo ngjarje tani mua po me qmend.

 

…E dua at natë…

E dua at nat qe gjdo gje ishte e mir per mua
E dua kohen mbrapa te kthehet te t’kem prap pran ty
Dhe mengjeset e dikurshme te zbardhen duke te te then te dua
Se djelli ne agim dhe hena ne mbremje me ngjajn ne ata sy

Aj kujtim i shkret me kthen kohen mbarpa ku ishim dje
Aj zeri yt me troket shpesh ne vesh
Nata e qet puthejet e pa ndalshme mi kujton atje
Tek vendi kun e rrinim ne me shpesh

Numronim yjet ne naten ton te qet
Ku ti rrishe ne krahun tim ne naten freskuse
A si ta kthej dhe nje her at nat te shkret
Tani ri ne nje nat te ngajshme vet dhe esht nat shokuse.

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close