Publikuar me datën: Thu, Oct 27th, 2011

Doll: Rend e ligj edhe në veri të Kosovës

Nju Jork, 27 tetor – Ish- senatori amerikan Bob Doll deklaroi për RTV 21 se rendi dhe ligji në veri të Kosovës duhet të vendoset menjëherë.

Senatori amerikan Bob Doll, i njohur për përkrahjen në vazhdimësi të çështjes së Kosovës, deklaroi se NATO-ja dhe misioni i Bashkimit Evropian duhet të ndihmojnë Qeverinë e Kosovës që ta shtrijë sovranitetin, të vendosin rendin dhe ligjin edhe në atë pjesë të Kosovës, sikurse në tërë Kosovën. Senatori Doll theksoi se rendi dhe ligji në veri të Kosovës duhet vendosur menjëherë, duke rikujtuar se Kosova sot është vend i pavarur dhe sovran. Këto komente senatori Doll i bëri për RTV 21 në shënimin e 50-vjetorit të fillimit të veprimtarisë në Kongresin amerikan; ishte 28 vjet senator nga viti 1968 deri në vitin 1996. Në këtë ceremoni nën moton “Respekt për liderin”, edhe pse në gjendje jo të mirë shëndetësore, senatori 87 vjeçar Bob Doll, kishte ardhur personalisht t’i falënderojë miqtë dhe bashkëpunëtorët. Ndër të ftuar ishin senatorë, kongresistë, zyrtarë shtetërorë, diplomatë, miku dhe bashkëpunëtori shumëvjeçar i senatorit Doll, veprimtari dhe biznesmeni Xhim Xhema.

Mysafirët e senatorit i përshëndetën zonja e tij, ish senatorja Elizabet Doll dhe vetë senatori Doll.

Me këtë rast, senatori Doll tha se i vjen shumë mirë që takoi mikun e tij Xhim Xhemën dhe se vendi i tij Kosova po përparon dita- ditës. Senatori Doll tha se liria dhe pavarësia e Kosovës ishte e drejtë dhe e domosdoshme pas një periudhe të gjatë të aparthejdit, dhunës dhe në fund edhe spastrimit etnik nga regjimi i Millosheviqit ndaj popullatës shqiptare në Kosovë.

Me këtë rast, miqtë e senatorit Dol tubuan mjete për Institutin Doll në Kanzas, qëllimi i të cilit është të promovojë pjesëmarrjen politike dhe civile në shoqëri si dhe diskursin shoqëror dypartiak të balancuar.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close