Publikuar me datën: Fri, Jul 29th, 2011

Do të ballafaqohemi me mbeturinat paramilitare

Kryeministri Hashim Thaçi ka mbledhur sot sërish kabinetin qeveritarë për të dhënë sqarime shtesë lidhur me situatën në veri pas ndërhyrjes në pikat kufitare. Thaçi insiston se nuk do të ketë kthim prapa, ndërsa ndërhyrjen e konsideron si hapje të një epoke të re për Kosovën.

Ai tha se me këtë veprim është ndalur për 100 % kontrabanda në atë pjesë. Ai foli edhe për qëndrimin e zyrtarëve politike serb gjatë këtyre ditëve në veri. Thaji paralajmëroi ata se janë duke qëndruar ilegalisht në Kosovë, ndërsa potencoi se në të ardhmen do të ballafaqohen me ligjin.

“Kemi pasur qëndrime ilegale të zyrtarëve politikë serbë në Kosovë, do të jemi të vendosur që qëndrimin e tyre ta trajtojmë në bazë të Kushtetutës dhe ballafaqimin e tyre me rendin dhe ligjin. Ndërsa çështjen e pikave kufitare nuk do ta negociojmë me askënd. Nga 25 korriku Kosova është ndryshe, është hapur kapitulli i ri për funksionimin e sovraniteti dhe askush nuk kanë të drejtë të ulet dhe të diskutojë në emër të Kosovës çështjet e brendshme  të saj”, ka theksuar Thaçi.

Ai u ndal edhe tek veprimet a bandave serbe sidomos pas djegies së pikës 1, ndërsa ritheksoi se ky veprim ishte i organizuar mirë nga zyrtarët e lartë në Serbi.

“Kosova do të ballafaqohet me mbeturinat paramilitare”, theksoi Thaçi.

Ai bëri të ditur se sot ka nisur riparimin i dëmeve nga kjo pikë kufitare ndërsa aty sipas tij do të kthehen shpejt policia dhe doganierët kosovarë.

Kreu i Qeverisë së Kosovës kërkoi nga EULEX-i që të ndihmojë institucionet për të vënë rend dhe ligj, sipas tij për këtë edhe janë ftuar ndërsa ndihma është obligim i tyre

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close