Publikuar me datën: Mon, Aug 29th, 2011

Daçiq u jep zemër serbëve nga kufiri me Kosovën

Beograd, 29 gusht –  Shteti i Serbisë nuk do t’i lë pa gjë serbët në veri të Kosovës, ka deklaruar zëvendëskryeministri dhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiq, dhe ka kritikuar zyrtarët evropian për shkak të kërkesës drejtuar Beogradit që të braktisë institucionalisht veriun e Kosovës.

“Ky është mesazh që serbët të shpërngulen nga Kosova dhe që nxit pastrimn e mëtejshëm etnik”, citojnë mediat e Beogradit Daçiqin, duke shtuar se disa politikanë evropianë “nuk e dinë ç’thonë”.

Pas vizitës që i bëri bazës policore në pikën kufitare Tabalija, Daçiq u ka bërë thirrje serbëve nga veriu i Kosovës që të jenë unikë dhe të ndërgjegjshëm se për situatën aktuale në atë pjesë të Kosovës është e domosdoshme të gjendet një zgjidhje kompromise, që do të jetë e pranueshme për Beogradin e Prishtinën.

“Do t’u thosha serbëve të jenë unikë, meqë është një kohë për vendime racionale e të arsyeshme dhe që të gjithë duhet të jemi të ndërgjegjshëm për situatën në të cilën ndodhemi”, është shprehur ai.

Sipas fjalëve të tij, kjo vetëkupton gjetjen e një zgjidhjeje më të mirë që në radhë të parë do të garantonte mbetjen e serbëve në veri të Kosovës dhe që serbëve do t’u jepte status të barabartë “çfarë e kishin shqiptarët më herët në bashkësinë ndërkombëtare”.

Daçiq ka shtuar se disa politikanë evropianë mendojnë se dikush në Beograd u thotë serbëve në Kosovë çfarë të bëjnë, duke thkesuar se “Beogradi mund të thotë çfarë të dojë, por serbët në Kosovë nuk do ta pranojnë të ashtuquajturën pavarësi”, citojnë të ketë thënë Daçiq nga kufiri me Kosovën.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close