Publikuar me datën: Thu, Jun 17th, 2010

Çka i thanë njëri tjetrit Thaçi e Haradinaj

Prishtinë, 17 qershor – Ditëlindja e ambasadorit të SHBA-së në Prishtinë, Christopher Dell, ka shërbyer si rast i mirë për një shtrëngim duarsh dhe për një bashkëbisedim të shkurtër mes dy oponentëve kryesorë politikë në vend, kryeministrit Hashim Thaçi dhe pretendentit për kryeministër, Ramush Haradinaj. Dy figurat politike që kanë acaruar raportet qysh në vitin 2004, kur AAK-ja kishte pranuar të hynte në koalicion me LDK-në, janë sjellë me delikatesë ndaj njëri-tjetrit, më tepër për të treguar respekt ndaj nikoqirit, sesa për të zbutur raportet mes tyre.
Burime të gazetës kanë bërë të ditur se Thaçi dhe Haradinaj takimin joformal e kanë zhvilluar në prani të ambasadorit amerikan, Dell, dhe atij të Britanisë së Madhe, Andy Sparkes, me ç’rast kanë diskutuar shkurt për proceset politike në vend. E gjithë biseda në këtë takim thuhet se është zhvilluar në gjuhën angleze.
“Edhe Thaçi, edhe Haradinaj kanë folur anglisht për shkak të pranisë së ambasadorëve. Thaçi ka kërkuar nga Haradinaj që t’i japë mbështetje politike procesit të liberalizimit të vizave dhe partneritetit për paqe, gjë të cilën e ka pranuar Haradinaj”, ka thënë burimi i gazetës.
Mirëpo Haradinaj, sipas të njëjtit burim, i ka thënë Thaçit me shpoti se këtë bisedë ta marrë më tepër si “bisedë të karakterit teknik”. Bashkëbisedimi i shkurtër dyshohet të ketë sjellë ndonjë ndryshim të pozicioneve që kanë dy liderët politikë karshi njëri-tjetrit (më gjerësisht, në numrin e sotshëm të”Kohës Ditore”)

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close