Publikuar me datën: Sun, Jul 17th, 2011

Bugajski: Serbia ka pranuar se Kosova ekziston

Me marrëveshjet e arritura në dialog, Serbia nuk e ka pranuar pavarësinë e Kosovës, por thjesht ka treguar gatishmërinë e saj për të nisur zgjidhjen e çështjeve praktike në marrëdhëniet me Kosovën. Kështu vlerëson në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë, Janusz Bugajski, drejtor i projektit të demokracive të reja evropiane, në Qendrën Ndërkombëtare për Studime Strategjike.

“Mendoj se marrëveshjet e arritura janë një fillim i mirë dhe tregojnë se dialogu ka sjellë disa rezultate, marrë parasysh se ka pasur shumë skeptikë, të cilët nuk kanë besuar se do të lëvizë ndonjë gjë. Madje, ata kanë menduar se, për arsye të ndryshme, njëra ose tjetra palë do t’i bllokonte bisedimet. Andaj, mendoj se është një nisje e mirë, por, megjithatë ky është vetëm fillimi, pasi bisedimet po zgjasin disa muaj. Ndonëse nuk do t’i vlerësoja si një hap i madh përpara, konsideroj se marrëveshjet janë një hap i rëndësishëm për të dyja palët, në drejtim të respektit të ndërsjellë, të bashkëpunimit rajonal dhe të pranimit të realitetit”, ka thënë Bugajski.

Opozita serbe ka akuzuar qeverinë se me arritjen e marrëveshjeve, Serbia de fakto e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Por, Bugajski ka një tjetër mendim:

“Serbia, me anë të marrëveshjeve, ka pranuar se Kosova ekziston. Ajo nuk e ka pranuar shtetësinë e saj, e as subjektivitetin ndërkombëtar”, thotë ai, për të shtuar se në arritjen e marrëveshjeve me Prishtinën, ka ndikuar edhe presioni i Bashkimit Evropian.

Ky i fundit, sipas Bugajskit, kërkon krijimin dhe kultivimin e bashkëpunimit rajonal si kusht për Serbinë, për të marrë statusin e kandidatit për aderim në bllokun evropian.

Bugajski nuk thotë se Serbia do të kushtëzohet me njohjen e Kosovës në rrugën e saj evropiane, por, sipas tij, do të ketë presion në këtë drejtim.

“Bashkimi Evropian nuk do të ‘importojë’ në radhët e tij një shtet të ri, i cili më pas mund ta bllokojë një tjetër shtet nga anëtarësimi. Me fjalë të tjera, ai nuk do në radhët e tij një tjetër problem të llojit greko-maqedonas, apo edhe një çështje qipriote-turke”, ka thënë Bugajski.

Sidoqoftë, ka zëra në Beograd që thonë se marrëveshjet Kosovë-Serbi mund ta çojnë presidentin serb, Boris Tadiq, në humbje të zgjedhjeve të ardhshme. Sipas tyre, në të do të ndikojë edhe arrestimi i ish-komandantit serb të Bosnjës, Ratko Mlladiq.

Por, Bugajski mendon se zgjedhjet do të ndikohen nga të tjera çështje.

“Mendoj se çështjet ekonomike, standardi jetësor, korrupsioni do të jenë çështje më të rëndësishme në zgjedhjet e Serbisë”, vlerëson Bugajski.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close