Publikuar me datën: Fri, Sep 23rd, 2011

Brukseli i brengosur

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian ka thënë se BE-ja është e brengosur për situatën në veri dhe moszbatimin e marrëveshjes për tregti të lirë. Ai tha se janë në kontakt të vazhdueshëm me Beogradin.

Një zyrtarë i lartë i BE-së ka thënë të enjten me kusht anonimiteti për Express se “Brukseli është në kontakt të vazhdueshëm me Beogradin”, por nuk pranoi të jap hollësi.

Kryediplomatja e BE-së, Catherine Ashton dhe as emisari i saj në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Robert Cooper, nuk i kanë kthyer përgjigje Beogradit për propozimin që ka bërë për funksionimin dy pikave doganore në Veri.

Kryenegociatori serb Borko Stefanovic thotë se e ka vështirë të marrë pjesë në dialog nëse nuk përfshihet tema e doganave në Veri.

Duket se qëndrimin e Ashton do ta marrë presidenti Boris Tadic, i cili pritet të takohet në New York edhe me Sekretaren amerikane të Shtetit, Hillary Clinton.

Qeveria e Kosovës ka shfuqizuar vendimin për reciprocitet ndaj mallrave serbe, por Beogradi ende nuk lejon eksportin e mallrave kosovare në Serbi dhe as të kalojnë përmes territorit të saj, pavarësisht se e ka pranuar vulën doganore të Kosovës.

Zëdhënësja e Baroneshës Ashton ka thënë për Express se “dëshirojnë që embargoja të hiqet sa më shpejt që të jetë e mundshme”.

“EULEX është mision i BE-së dhe është duke vepruar plotësisht në përputhje me mandatin që ka. Ky është zbatim i marrëveshjes për vulat doganore”, ka thënë Maja Kocijancic, zëdhënëse e Ashton

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close