Publikuar me datën: Fri, Nov 11th, 2011

BESELIDHJA E RE PIKE KULMORE E LEVIZJES KOMBETARE…! Nga;Fatos Ashiku

ESELIDHJA E RE PIKE KULMORE E LEVIZJES KOMBETARE…!

Nga;Fatos Ashiku

Cfare presim…!?..Duket sikur keshtu ngado ushton kushtrimisht pyetja dhe gongu i pasthirrmes tej nder hone po e mbart nder vetedije rezonancash .
E pra. cfare presim…! jehojne grykat e maleve dhe shkrepave vigane, ndersa gjemimet vijne e mbasin nder daullet e vesheve qe e mbartin gjate e gjate nder hone mevetesije pyetjen duke e ..e percjelle ne trajta te ndryeshme ku menderisht gjithkush e pertyp gjate ne hulli te vet dhe sakaq, diku e hedh veshtrimin pa e dijt se ku vertet pritet te vije , ai kaloresi i shpetimit qe permes malesh te akullta po e sjelle pergjigjen e pritjes se gjate.Te gjate sa muzat qe e percjellin i kane harpat e akordeva sa kreshpat e maleve tej nder Malesi te eperme grykash Plave e Gucise ..e shtrihen vale vale gjer ne brigjet hire plote te juges..gjerr me ate fund ku vala shkumbezon Shqiperisht..tej e tej nder hapesirat ku ..bukes i thone buke edhe ujit i thone uje…atje tej ku mendja se rrok nger kraherore qe skuqen prej flamurit qe mezi presin te nxjerrin dufmen e pritjes se gjate ,te kesaj pritje qe edhe vet diku po pret ne merak mos thinjet ..,dikush te shkoje ta marre ….!
Dikush fantazon Kostandinin: tek e sjelle si Doruntinen mbi kale te ngurrosur.. apo si shtojzavalle qe endet nder ujvarat e kanioneve te Valbones …ne nje Kulle te motecme
diku nder shtat malet Dibres tek gjindet, i gjalle ‘amaneti’ ashtu edhe formula e saj magjike …nder disa te panjohura ….Jane nisur vargan ,herojte dhe deshmoret duke i lene njeri mas tjetrit stafeten ..thone diku eshte ndeshur para grykes se nje topi ..dhe nje Mic a Selam pritet prej gryke ta nzjerre te atij topi qe ushtima i eshte mbytur nder barutin e lagur…nder rrepet e pane tek e sillte Cercizi,ne gryken e pisjolles se Avniut dhe jehonen e krismave tek e percjellin prej harkut te triumfit dhe majes se eifelit…diku nder rrenjet e Shqipes tek luante tek a cift .nder toskrisht e gegerishte….nder Krojet e Krujes ..nder cinarin me te motecem tek kuvendonte me Gjergj Kastriotin ..Vrana Konti tek therriste..’zjarre nder male’..ndersa plaku i urte Ismail Vlora po meditonte me te.. sa kohe karroca te behej serish per ‘udhe’…!
E ku se pane e se presin ..muzat ngado kane hapur barkun..nje komb ne zgrip te jetes ,ka lidhur ne brez ‘gurin e beses’ duke shpallur greven e urise, sa me nuk pajtohen: me asnje lloj legjende, fabule a cte jete tjeter sajese, qe rregullisht e degjuan tja thone nder vargje a poezi pergjate nje shekulli…JO me..!’ vetem nje dhe nje ..Nje komb, Nje gjuhe , nje shtet nje qeverisje….
Po pRA ..!’ nis serish krismen pyetja duke nisur udhen e honeve dhe, si bumerang kthehet e te vjen drejteperdrejte tek te gjen nder bulevarde , sallash luksoze te diplomacise dhe deri sa brazdash te pa hapura vjen e ndalet ushem tek sheh nese vlaga e tokes eshte e gateshme, faren e hedhur ta beje te mbije.
Dhe pyet dhe pyet..-‘Kush , mese ,kur ,ku… do te behet… se me plaset …!’
A ka ‘Burra ‘ qe i japin pergjigje kesaj pyetje ?.Burra e gra te ketij kombi qe ne dejet e tyre rrjedh gjak Shqipetarisht..qe te kuptojne: se ngado qe te pritet ajo: nder mendjet , shpirtrat e zemrat e tyre do dali, do formulohet dhe do te vendohet..!
E pra cfare po bejme…?
….Te tere Kuq e zi..ngado ushton jehona sa te mos mbese e shurdher prek edhe nder bulevarde te Nju Jorkut..porse serish kthehet dhe perballet me shurdhememecerine e dyerve akullt te parlamentit dhe qeverise….!
..Del se kete vlage te tokes qe pret te plugohet po e shkon nder dimer te acarit ..rinia kjo avangarde e shoqerise ka lind per te bere ndryshime..ku dhe me se model , mese pikenisje?
A mundet dot valle. te marr vesh shkembi i ngurtesuar me thirrje dhe me lutje..me kerkesa sporadike? A mundemi doot valle te shmangim thelbin e gjerave qe dekantuan te keqen e shekujve keshtu?
Dhe rinia intelektualet populli e kane nje arme te fuqishme ne dore ,kane Pushtetin.
Nese nisesh e mendon se ka ardhur koha per bashkim dhe , kjo eshte nder dekada e tej vonuar, atekohe duhet menduar ..a eshte kjo gjeja e duhur qe po behet..A ndreqet situata me nje doreheqje, me nje largim figurash, me nje ndryshim ‘programi’ partishe..E pra ..a eshte kjo menyra e duhur e gjetur qe keta si Vetvendosja , si loevizja kuq e zi e tjera analoge ne eter..a munden qe brenda ketyre parlamenteve’ fragmentare’ te zgjidhin ceshtjen e bashkimit ?
Jo..! E pse? Sepse: atje nuk perfaqesohet me se pari populli Shqipetare ne thelbin e tij qe e ka verdikt dhe opsion bashkimin kombetare, por kulisa marreveshjesh meskine qe gjene me te paket qe e duan e duan basjhkimin kombetere , sepse nje hulli e tille i ben te ‘barabarte’ .
Sepse kurre nuk jane bere dhe mos priten se behen, fushata elektorale zgjedhjesh..por v-jedhjesh.
Se ato ishin jane dhe mbetetn farsa qe nuk na japin ate perfaqesim te popullit .E pra lind pyetja qe te shurdhon veshet: Kush pervec popullit Shqipetare e ka te drejten e dhenjes se verdiktit per nje mundesi bashkimi?
..Ku dhe si populli Shqipetare paparjashtim trevash e ka ate mundesine e tij te shprehet lirisht dhe i siogurt..e ku tjeter se ne organizmat e tij te pahereshjem..nder shoqata ne organizata qe eshte i rreshtuar apo i mbetet afer.
Qe ta jape kete verdikt popullit Shqipetare i duhet qe keta organizma te behen njesh se pari ne nje ze te vetem.
Beselidhjet Shqipetare per tera shkaqet e sjella mese nje here , jane vendet e duhura ku artikulohet nje mendesi, nje ideologji e moral kombetare, pasi e mbatrtin besimin e tille nder dekada e shekuj.
Koha ka kaluar , levizjet duhet: nese jane per bashkim kombetare dhe jo fragmanttare(
te tilla qe e lene problemin ne mes dhe e lene plagen serish celur) te behen njesh , te kuptohet, se vetem duke qene ne nje forum e organizem te vetem fjala behet ,gjeme dhe gjema ushton fuqishem nder rezonanca ku metarja shpirterore e nje kombi ka endur muzen e saj, ndryeshe e mpleksur nder retina te miopise pseudoparlamentare, mbetet pa u bere pjese jotja dhe fenomeni mbetet dukuri percudnuese.
..Lind pyetja si do e bejme ..me dhune , me pushke me cfare?
Se pari te ulemi ne nje vend te tere..qe kemi verdikt per te shprehur..e jo me akademizma qe na i la pas modeli monist..( me konferenca , me kongrese e me shtrirje bunkerizuese, pasi modeli leninist i organizimit i shkoi koha me kohe, madje edhe sa jemi jo me ne kushte pushtimi, nje hapje e sjlelle frymen drejt nje konturimi te ri tej sektarizmit qe prodhon meskinitet dhe lobingje).
Ne kemi mundesi : pasi askush nuk na ndal te kerkojme duke e bere vendim ..te behet jona ajo qe eshte jona.
Askush nuk na ndal qe te bejme nje qeverisje ne nje konturim kombetare, me permbajtje kombetera te nje parlamenti dhe qeverije..pse e kemi ne kushtetute kete perparesi.
A eshte kjo mundesija e vetme e duhur e cila ben nje rruge e dy pune: E para !aspiraten e sjell ne pushtet (ne qeveri ne parlament ne parti kombtare) e dyta: kjo menyre e re organizimi shteterore krijon terren dhe premisa kombetare qe klanet ne pushtet te mbetura si pasoije e mbeturinave te pansllavizmit , megalidhese dhe pseudopatriotizmit e pseudo proletarizmit..zhvishen dhe shperbehen ne embrion.
..Dhe ceshte e rendesishme qe e merr pargjigjern e plote: levizjen kombetare per clirim kombetare dhe shoqerore e fut ne nje mengene e cila prodhon aspiraten dhe jep sigurine qe integrimet te behen ne favor te Shqipetareve dhe ne favor te paqes dhe stabilitetit sigurise kombetare per nje popull qe pret ringritjen..
Nuk ka asnje leve te ARKIMEDIT TJETER: E CILA JEP KETE PREMISE QE NJE POPULL KAQ TE ETUR PER PAVERESIM DHE QYTETERIM ..TA FUSESH NE HULLI TE NJE VETEDIJESIMI. PER TA JETUAR MENDERISHT E ME TERE SHPIRTE ARDHEMERINE E JETES. tE DIHET SE PA E BERE KETE, POPULLI sHQIPETARE , NUK QESH E DHE KUR DUKET, NUK GEZOHET EDHE KUR DUKET, SE NE BRENDESI KA NJE VETE DYZIM TE PA SHPALLUR I CILI E BEN :TE PA QARTE, TE PADISPONUESHEM..nE KEMI MUNDESI TJA KTHEJME BUZEQESHJEN NJE KOMBI, NJE P[OPULLI , PER TE MIREN E TIJ, TONIN DHE ARDHEMERISE ..
Dhenja e kesaj pergjigje sa me pare: do te jete sihariqi me i madh,se sa tamtamet zyrtare bajate per pritjen e dites se flamurit..Edhe vete flamuri me nuk te qas po qese nuk e ka marre ate pergjigje qe pret nder krahet e Shqiponjes dy krenare , krenari e nje kombi ne ngritje.

Per Beselidhjen e re Fatos Ashiku Kruje Shqiperi Nentore 2011.


Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close