Publikuar me datën: Sun, Aug 28th, 2011

BESELIDHJA E RE ORGANIZATE APO FORUM….?(Ne zberthim te dokumenteve te paraqitura nga grupi nismetare)

Publikoi;Kordinatori për media i Besëlidhjes Shqiptare Lek Mrijaj

 

Nga;Fatos Ashiku

Ceshte Beselidhja e re Shqipetare organizate apo forum? Eshte mbase nje dileme qe endet tek te shumte. Te vjen kjo pershtypje kur gjindesh perballe pyetjes,qe endet e tille kur mendohet ..’Pse ne internet do te bejme kete bashkimin kombetare?’
Se pari duhet te sjarojme ,se Beslidhja e re nuk eshte nje organizate e mirefillte sikur rendom gjindet e afishuar dukurija e grupimeve apo shoqatave.
Ajo duke qene forumi me i larte i cili ben bashke subjektet rreth nje bashkimi ne vendimarrje nuk eshte nje organizate.
Motivet qe na shtyjne drejt ketij forumi jo vetem per shkaqe tradite eshte thelbesishtt nevoje e domozdoshmeri jetike ,pasi vetem permes ketij organizimi populli Shqipetare ja del, ta thote fjalen e tij ne kuvend me tere forcen me te cilen ja kerkon momenti historik i realizimit te atij akti final te shpalljes se pavaresimit kombetare ne nje njesi te vetme ne kufinjte etnike ne kuader te nje organizmi shtet formues.
Pse:Sepse kete e ben domozdoshmeri gjendja ne te cilen ndodhet teresija teritorijale e Shqiperise etnike.Ndare ne pese shtete e ka fragmentarizuar popullsine dhe nje vendimi vetem i nje pjese te saj eshte e pa mundur te mbarte peshen juridike te vendimarrjes e cila ben te marre ate fuqi qe e kerkon nje vendimarrje kaq te rendesishme dhe njekohesisht qe mbart nje ngarkese te madhe emocionale.
Vetem nje bashkim i tille unik forcash do e mundesoje te mbikalohen barrierat qe jane endur me tere peshen e tyre perqark dhe ne vorbullen e kesaj vendimarrje qe duhet te ndodhe duam apo nuk duam ,pse kjo mbyll nje cikel hamendesishe dhe dilemash ne favor te idese shtet e komb formimi i cili e ben popullin Shqipetare unik e te njejte ne mesin e popujve te tjere.
Mundet qe edhe te ndodhte ndryeshe sikur ka hamendje.Sikur te bashkohet Kosova ashtu edhe nje pritje e mundesme me treven e ish republikes se Maqedonise, por kjo kurresesi nuk mund te konsiderohet proçes i kryer qe merr trajten e nje bashkimi kombetare ne kete trajte qe na kerkohet.
Pragmatizmi ne Shqipetareve nuk na ka sjelle asnjehere gje ne favorin tone.Kurdohere pas kulisash jane endur interesa lobingjesh dhe klanesh te cilet i kane dhene procesit ngjyre nga lekura e tyre e molepsur.
Tashme Ne duhet te shpallemi boterisht: per nje pavaresim te plote te tere njesise teritorjale qe e kemi ne pronesine tone morale , materjale dhe shpirterore.
Nuk mundemi te dalim faqebardhe dhe serbes para Camerise qe ka dekada qe vuan pasojat e copetimit per mbi nje shekull kohe kur Perandorja e ndau ate ne favor te Greqise.
Ne nuk mundemi ti veshtrojme drejt e ne sy shqipetaret ne malin e zi passi kurdohere, ose i gjejme per ndonje subjekt filmi ose nuk i zeme fare ne goje dhe atje jo pak popull gjindet ne kufinjte e asimilimit.
Kjo nje domozdoshmeri qe e mbart peshen morale te nje akti te tille sa eshte bashkimi i nje kombi. Por gjindet edhe nje motiv tejet i rendesishem qe na ben te besojme se bashkimi kombetare po sherben per te bere nje komb e jo per te mbyllur hesapet nder kancelarite e Europes.
Por edhe pesha vendimarrese nuk do e kete ate peshe specifike ne favorin e vendimarrjeve tona, pasi serish qeverisja jone do mbetet peng i Greqise sikur ka ndodhur.Dhe me kot behen llogarite se asgje nuk ndryshon ne rreshtimet e pruteshme. Greqia e njejte se e njejte, do e kete peshen e vetos ne vendimarrjen globale te bashkimit europijan.
Ja shihni sot ne krizen me te thelle, ajo dikton dhe keta i rrijne peqe lepe, pse, u duhet ‘integrimi’ per te mbyllur njehere e mire duke i vene nje kore tere poshtersive qe u enden ne korrisin e nje populli duke ja faturruar ate akt nje qeverisje ‘shembellore ‘ te tyre.
Dhe domenet sa vijne dhe behet te patundeshme , mjaft prej tokave me te frtteshme ne fushe dhe bregdet jane bere prone ose e drejteperdrejte ose me te trete. e njejte situata edhe ne Kosove ku privatizimi ishte sikur vellezerit siameze.
E lind e drejta te theme: na rruajt ai komb qe po na e bejne .
Pra ‘zoterinjte gjithçka do bejne te shesin veçse ti japin emer nje lloj bashkimi qe i mbyll hesapet mes tyre dhe kulisave disa dekadash dhe populli do mbetet nje manikin ne duar te tyre.
Pikerisht populli Shqipetare ka sot ne dore nje instrument kaq te fuqishem qe eshte Beselidhja e re Shqiptare te cilen duhet ta beje pjese te gjallimite te vet, ndryeshe nese i iken edhe ky tren ka per te ecur tere jeten ne kembe duke u endur pas bishtit te zoterinjeve duke e thelluar hendekun e diferencimit shtresor sa te dilet ne kufinjte e tyre me plebenjte ashtu sikur ndodhi nder shekuj.
Pra te mendohet se Beslidhja duke mos qene organizate ne si grup qe e percjellim realizimine saj ne forum serish gjejme rast te bejme thirrje bashkohuni me Ne sot eshte vone neser do te jete e pamundur. Te bejme njemilijon perkrahes ne internet qe ate kohe kur te shkohet ne vendimarrje te jete nje hap i tille qe e mbart peshen e zerit te nje populli i cili e desheron dhe e meriton nje bashkim per vete dhe jo per ‘zoterinjte qe e kane mbyllur ciklin e tyre te ‘pasurimit ‘.pomendojne ku ti sigurojne fitimete e tyre te paligjeshme.
Por kjo ka edhe nje plus ne zhvillimet shqiptare se japin para botes nje shembell se si nje komb desheron nje bashkejetese te sigurte pasi lenja dore e lire sot neser perben nje rrezik qe terreni Shqipetare te behet nje bastjon luftenxites .
Ky eshte nje apel per intelektualet per subjektet te cilet duhet te deshmojne se nuk kane gjalluar permes kulisash po ishin te ndereshem ne gjallimin e tyre,nders nese vonojne u kane lene dore te lire te veprojne saedhe po duket qe po ndermerren hapa pqe ta survejuar dhe menaxhuar levizjen kombetare, permes organizmavee nigmatike me emertesen per kontribut ndaj ‘diaspores’.E kur mendon se brenda zhvillimet politike dhe ekonomike kane kapercyer çdo limit mbijetese.

Nismetaret..Shqiperia etnike gusht 2011

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close