Publikuar me datën: Sat, Jul 10th, 2010

Berisha: Jam kryeministër i një kombi që jeton në 3 shtete të tjera

“Jam kryeministri i Shqipërisë, një komb që jeton në tre shtete të tjera. Por, sido që të jetë, ky është një vazhdim gjeografik dhe etnik. Askush nuk është një enklavë. Por unë e them me zë të lartë, se ruajtja e kufijve aktual është në interes të shqiptarëve”. Kështu deklaroi sot, shefi i qeverisë Sali Berisha duke folur para kolegëve të tij në samitin e Dubrovnikut, që trajton temën “Europa Juglindore, përballja me sfidat globale”.

Berisha theksoi se për Shqipërinë, është shumë e rëndësishme që të bëjë që idealet tona të prevalojnë. “Kështu, unë mendoj që ruajtja e kufijve aktualë ka një rëndësi thelbësore”.

Më tej z.Berisha tërhoqi vëmendjen për bashkëpunimin rajonal që tha se “është jetësor për ne”. Megjithëse ekziston një vullnet i fuqishëm, ai nuk është në nivelin e duhur, – kritikoi Berisha. Ai pohoi se “ne tani po luftojmë së bashku krimin e organizuar, por shtoi se “duhet të bashkojmë të gjitha mjetet tona”.

Berisha vërejti se “na mungon një bashkëpunim në infrastrukturë” dhe shtoi: “Megjithëse, Bashkimi Europian ka bërë investime të shumta, investime të tjera në infrastrukturë në rajonin tonë do të ishin shumë të rëndësishme”.

Në samitin dyditor ku ka shkuar Berisha, marrin pjesë edhe kryeministrat e Krocisë Jodranka Kosor, Italisë Silvio Berluskoni, Francës Francois Fillon, i Polonisë Danald Tusk, i Sllovenisë Borut Pahor, i Bullgarisë Boyko Borisov, i Malit të Zi Milo Gjukanovic, i Bosnje Hercegovinës Nikola Spiric, i Kosovës Hashim Thaçi, si dhe përfaqësues të lartë të Bashkimit Europian dhe Parlamentit Europian.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close