Publikuar me datën: Tue, Dec 7th, 2010

BE krijon Komitetin e Krizave për situatën e rëndë në Shqipëri

Bruksel, 7 dhjetor – Bashkimi Europian është i pari organizëm i madh botëror që i është përgjigjur thirrjes SOS të qeverisë shqiptare për të ndihmuar në lidhje me situatën e vështirë të krijuar nga përmbytjet. Komisioni Europian po ndjek me vëmendje situatën e përmbytjeve në Shqipëri dhe është në kontakt me 27 vendet anëtare për të siguruar ndihma në përputhje me nevojat e vendit, në kuadrin e mekanizmit të mbrojtjes civile, raporton gazeta Shqip. Në departamentin për bashkëpunimin ndërkombëtar për ndihmë dhe përgjigje ndaj krizave kanë arritur tashmë raportet për dëmet nga përmbytjet, sidomos në Shkodër, por edhe rajone të tjera të vendit. Zëdhënësi i Komisionit Europian, Ferran Tarradellas Espunty, deklaroi dje se ndihmat për Shqipërinë do të vazhdojnë. “Fillimisht, u transmetoj autoriteteve dhe popullit shqiptar, sidomos familjeve të dëmtuara, mesazhin tonë, se ne jemi në mbështetje të tyre në këtë fatkeqësi të madhe. Shqipëria është një vend pranë Bashkimit Europian dhe ne duhet ta ndihmojmë me mjetet tona. Ka dy ditë që ne kemi hapur për Shqipërinë mekanizmin për mbrojtjen civile. Komisioni Europian ka komunikuar me vendet anëtare për të ndihmuar autoritetet shqiptare për t’i bërë ballë kësaj katastrofe. Vendet që kanë reaguar më shpejt janë vendet fqinje të Shqipërisë, Italia, Greqia dhe Austria. Ne kemi dërguar nëpërmjet tyre tenda, helikopterë, materiale higjienike, ushqime, si dhe veshje kundër shiut”, tha Espunty.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close