Publikuar me datën: Sat, Sep 17th, 2011

ATË SHTJEFEN GJEQOVI

ATË SHTJEFEN GJEQOVINga; Lek Mrijaj

Lavëdat ,urimet dhe gëzime me atdhedashuri
dhe perkushtimë për Lugun e Drinit
ketu me krenari n’vendin ku sherbeu
Ati dhe mësuesi i madh i Dukagjinit
Atë Shtjefen Gjeqovi figure e shquar
historike,legjendare dhe atdhetare
i mësoi parin tonë shqip pa dallim
me shkronja të arta kombetare.

Eshtë e paharruar veprimtaria e tij qe shtrihej
ne fushen atdhetare dhe kombetare,
i një misionari të Shënjt Franceskan
Martirë me ndijenja të tera Shqiptare,
e vranë sepse ishte nje shkrimtar,
poet arkeolog,patriot folklorist kombetar,
mbi te gjitha e vranë sepse ishte kompletuar
nje celulë e fuqishme e arsimit Shqiptar.

Krenaria e e gjallë dhe e pavdekshme Atë Gjeqovit
biri i fisit ,kombit dhe burrit te plisit
më 25 korrik 1896,ai nuk lejoi
t’u bihej kambanave të kishës pra thirri kushtrim
për të hapur shkolla Shqipe
qe të ju mesojë ardhmerinë kombetare për liri
ta jetësojë amanetin e stergjysherve tanë
t’Kastriotit për Bashkim me nënën Shqipëri.

Meshtari Franceskan Atë Shtjefn Gjeqovi
s’bashku Atë Gjergj Fishtën ikonat tona kombëtare
për atdhe i tejkaluan kompetencat e tyre kishtare
vetem për liri dhe çeshtje madhore Shqiptare,
gjithmonë thoshnin ta rrokim pushken
për ideale thërret kushtrimi ynë atdhetar,
t’luftojmë kunder shkinisë për trojet tona
t’bekuara të Bashkimit tonë Shqiptar.

Rinia dhe malësoret me At Shtjefen Gjeqovin
gjithmon thërrisnin kushtrim “Ngreu Shqypni!”
mos thuej marova rrokni pushket
çohuni trima për vatan,çlirim dhe për liri
të luftojmë barbarin karpatian qe deshiron
të na shfarrosë sikurse ai mallkuar turk i zi
nxitoni n’luftë Shqiptar porsi vetëtima
për liri t’marrim hakun dhe t’bashkohemi pa na zënë stina.

Ishte shkrimtar e atdhetar i vlefshëm
i pari intelektual nje legjend pra shqiptar
që i fali ZOTI popullit ishte një krenari
të kesh një tillë pra atdhetar kombëtar,
botoi edhe një vepër të çmueshme
siç asht “Kanuni i Lek Dukagjinit”dhe i kushtrimit
për te drejten kanunore Shqiptare
për mbrojtje të lirisë se shtetëformimit.

Janjeva sinjalizoi që në ditën e parë të shugurimit
në detyrën e shenjtë të priftit në Zllakuqan,
Atë Shtjefen Gjeqovin një luftetar atdhetar
fetar pra binom i madhë për Fe dhe vatan
qe çdo herë me shpirtë lutej me perkushtim
ne lterin e shënjterisë se Shën Gjon Pagëzuesit
dhe kryente me devotëshmeri patriotike Shqiptare
detyren e shënjtë te madhit mësuesit.

Atdhetar kombetar At Gjeçovi ku shembulli i tij
heroik le te na fymezoje dhe të na japë dritë
të angazhohemi të bashkuar unik
për unitet te pergjithëshem kombetar dhe patriotik
të mos ndjellim urrejtje nderpartiake e nderfetare
ne mes veti o ju vëllezer Shqiptarë
të kreohemi para botës njerzore
për një histori te paster si loti dhe t’bashkuar t’jemi krenarë.

Je ti Ati i ynë i madhë i kombit Shtjefen Gjeqovi,
At i mire dhe i meshirshem mburremi me plot krenari
perkulemi me atdhetarizem dhe devotshmeri kombetare
per idealin tënd për arsimim dhe liri
kurr për jetë nuk do të ju harrojë
kjo histori e bekuar e artë atdhetare ilirike dardane e kombetare
të qoftë i lehtë dheu i kësaj toke
qe u martirizove për Bashkim të tokave tona Shqiptare.

 

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close