Publikuar me datën: Tue, Oct 11th, 2011

Atë Gjergj Fishta

 

Atë Gjergj Fishta

Nga;Lek Mrijaj
I madhërishëm ishte Legjenda në gadishullin tonë Illirik
Atë Gjergj Fishta një burr i madh vigan dhe fisnik
i veshur me fustan të Shënjt mu ne mes me një litarë
krenaria e jonë e gjallë dhe homeri ynë Shqiptar.

Atë Fishta franceskan është një shkëmb i çelikt i letërsisë shqiptare
Stuhitë i kaloj ashtu siç do t’ia kalonin edhe “fronit” të Homerit
Ndaj “froni” i tij misionar luftarak dhe letrar ishte i patundur
Si Homeri midis heronjve sikur Agamemnonit.

Herë me Oso Kukën Abdyl Frashërin, Dedë Gjo’Lulin…
herë të bashkuar dhe thirrje kushtrimi në kuvend te Hotit
ku trimat betoheshin në trojet e martirizuara Shqiptare
për memedheun tonë te pa ndarë dhe tokën e Kastriotitt.

Atë Gjerjg Fishta ishte strateg i pandarë nga strategët
diplomat i pandarë nga diplomatët botëror dhe Arbëror
hero i pavdekshem dhe gjallë si Heronjët tonë kombëtar
gjithëherë ju printe vallëve te zanave si një dragua Shqiptar.

Atë Gjergj Fishta dragojët e frontit Arbëror i nisi shpejt si rrufe
me bekim uratë dhe ujë te ZOTIT vetëm për shpetim e atdhe
ruaj o ZOT ushtaret e mi per trojet e bekuara qe mi jape ti
ta gëzojmë bashkimin kombëtar te lirë pra t’kemi një Shqipëri.

Figurën e tij vigane nuk e ndan dot nga luginat e Sutjeskës
nga shpatet e Nikshiqit, nga kreshtat e Veleçikut
Ura e Rrzhanicës apo nga mrizet e Lubotinit
gjithnjë në mbrojtje te Shqipërisë dhe jetësim të kushtrimit.

Figura gjigande e Atë Fishtës hyri në çdo zemër Shqiptare
në çdo vatër, në çdo shtëpi shihej me një krenari kombëtare
i dha forcë Ali Pashë Gucisë me emrin e fuqisë se perendisë
sa ti shkul nga faqja Ilirike djallin e zi me lisat e robërisë.

Ikni shporruni o ju të mjerë o ju të zi e karpatian pertej uralit
ketu ne trojet e mija nuk ka vend per fronin e sulltanit e kralit
jemi Shqiptar të vjeter nder mote dhe besnik të ZOTIT
si lëshojmë trojet te Shënjta Arberore pa u shuar stina e moti.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close